Na sprzedaż zostanie wystawiona najbardziej zaawansowana nowocześniejsza w Serbii szybka sieć światłowodowa o łącznej długości ponad 1200 km. W imieniu właściciela sieci, Targo Telekom LLC, sprzedaż zostanie przeprowadzona przez firmę Netbid Industrieauktionen AG należącą do międzynarodowej grupy Angermann Group. Głównym elementem infrastruktury jest licząca 850 km sieć szkieletowa przecinająca Serbię z północy na południe i ze wschodu na zachód.
– Zakup nowoczesnej sieci światłowodowej w Serbii da inwestorom znakomitą możliwość skorzystania ze wzrostu serbskiego rynku – zarówno w segmencie konsumenckim, jak i klientów biznesowych – podkreślił Timm Langenfeld, członek zarządu NetBid AG, Hamburg.
Sieć szkieletowa o najwyższych szybkościach transmisji zarówno w ruchu wewnętrznym, jak i międzynarodowym umożliwia świadczenie usług na terenie całej Republiki Serbii, co wraz z jakością obsługi gwarantowaną przez Targo Telecom daje kluczową przewagę konkurencyjną. Choć pierwsi zainteresowani już rozpoczęli analizę due dilligence, postępowanie jest nadal otwarte dla innych potencjalnych nabywców. Sprzedaż zostanie przeprowadzona w drodze licytacji zaplanowanej na koniec 2014 roku.
Głównym elementem infrastruktury jest licząca 850 km sieć szkieletowa przecinająca Serbię z północy na południe i ze wschodu na zachód. Sieć łączy wszystkie główne miasta Serbii, dociera także do sąsiednich państw: Węgier, Bułgarii, Macedonii i Chorwacji. – Sieć szkieletowa, będąca pomostem pomiędzy środkową a południowo-wschodnią Europą oraz łącząca Serbię z praktycznie wszystkimi sąsiadami, ma olbrzymie znaczenie strategiczne – powiedział Langenfeld. – Dzięki wysokiej pojemności może być ona interesująca m.in. dla międzynarodowych operatorów telekomunikacyjnych, operatorów usług, korporacji i instytucji rządowych.
Sprzedaż obejmie także „Metronet” – liczącą łącznie ok. 500 km sieć metropolitalną w aglomeracji belgradzkiej. Składa się na nią ok. 100 km sieci szkieletowej oraz ok. 400 km sieci dostępowej (tzw. „ostatniej mili”) w technologii FTTH (Fiber To The Home). Dzięki niej już dziś na terenie aglomeracji z szerokopasmowego dostępu do Internetu może korzystać ok. 160 tys. gospodarstw domowych – spośród ok. 540 tys. istniejących, a rzeczywiście korzysta z niej ok. 6500 klientów indywidualnych i biznesowych. – Sieć FTTH umożliwia korzystanie z pełnego spektrum usług internetowych takich, jak szerokopasmowy dostęp do Internetu, łącza dedykowane czy telewizja IP – podkreślił Langefeld.
Cała sieć jest zbudowana z najnowocześniejszych włókien optycznych G.655E ułożonych w podziemnej kanalizacji kablowej. Dane są przesyłane w technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplex) – najbardziej zaawansowanej technologii transmisji danych, która umożliwia zwielokrotnienie pojemności włókna dzięki równoczesnemu przesyłaniu jednym światłowodem sygnałów o różnych długościach fali świetlnej. Dzięki temu sieć ma bardzo wysoką pojemność i bardzo wysokie szybkości transmisji sięgające 10 GB/s, które można dodatkowo zwiększyć do 40, a nawet do 100 Gb/s. – Biorąc pod uwagę ogromny potencjał rynkowy i najnowocześniejszy sprzęt oczekujemy, że cena zakupu wyniesie kilkadziesiąt milionów euro – powiedział Langenfeld.
Sieć została zbudowana w latach w latach 2008-2012 przez Targo Telekom LLC, oddział Slovenian Nuba svetovanje in investiranje Group. W 2014 roku słoweńska firma-matka podjęła strategiczną decyzję o sprzedaży sieci, która zostanie przeprowadzona w drodze licytacji zorganizowanej przez specjalistyczną firmę marketingową Netbid AG.