Technologia LTE (Long Term Evolution) podbija światowy rynek telekomunikacyjny. Sieci tego typu pozwalają na przesyłanie danych z prędkością do 150 Mb/s. Światowym liderem wśród dostawców tej technologii jest niewątpliwie Ericsson – zarówno pod względem liczby klientów, którzy korzystają z sieci wybudowanych dzięki jego infrastrukturze, jak i pod względem liczby komercyjnych wdrożeń. Ericsson dla operatora Telia Sonera wybudował pierwszą na świecie komercyjną sieć LTE na świecie!
Chociaż konkurenci częściej chwalą się, że planują nowe wdrożenia LTE, to właśnie Ericsson ma największą liczbę podpisanych kontraktów i komercyjnych wdrożeń. Ericsson informował rynek o 18 kontraktach na sieci LTE, z czego wszystkie 18 zostało podpisanych, a 8 już doczekała się komercyjnego wdrożenia.
Dla porównania, największy europejski konkurent Ericssona pochwalił się liczbą 31 kontraktów, z czego jednak zweryfikowano tylko 11, a jedynie 5 zostało komercyjnie wdrożonych. Komercyjne wdrożenie określono jako sieć, w której każdy chętny klient może rozpocząć korzystanie z usługi.
Ericssson podpisał kontrakty na dostawy sprzętu do budowy sieci LTE z pięcioma z dziesiątki największych pod względem przychodów operatorów na świecie. Wśród klientów są m.in. takie korporacje jak Telia Sonera (pierwsze w historii komercyjne wdrożenie LTE), AT&T (największe komercyjne wdrożenie LTE na świecie), Vodafone, NTT DoCoMo i wielu innych. Ostatnio Ericsson został zaproszony do współpracy z China Mobile przy tworzeniu największej jak dotąd na świecie testowej sieci TD-LTE. Ericsson wybuduje testową sieć TD-LTE w mieście Shenzhen, gdzie działa jeden z najbardziej zaawansowanych rynków usług telekomunikacyjnych w Chinach.
Sieci LTE, do których to Ericsson dostarczał rozwiązania i infrastrukturę są budowane w 12 krajach na czterech kontynentach. Obejmują swoim zasięgiem 150 mln ludzi.
Oprócz podpisanych już kontraktów, Ericsson prowadził lub prowadzi obecnie ponad 50 testów technologii LTE. 10 proc. z nich jest opartych na LTE TDD (Time Division DXuplex), pozostałe na LTE FDD (Frequency Division Duplex).
Budowanie sieci LTE to inwestycja w przyszłość zarówno dla Ericssona, jak i dla jego klientów. Sam Ericsson spodziewa się osiągnięcia istotnych przychodów z LTE dopiero na przełomie 2012 i 2013 roku. Dla porównania, firma zaczęła dostarczać rozwiązania 3G już w 2001 i dopiero w 2009 roku przewyższyły one po raz pierwszy przychody z GSM.
Dla operatorów wdrożenia LTE stały się koniecznością. W ostatnich latach całkowicie zmienił się sposób korzystania z Internetu. Ich klienci korzystają z Internetu na wiele sposobów – nie tylko odwiedzają strony internetowe, ale oglądają filmy, słuchają muzyki, wysyłają zdjęcia, biorą udział w telekonferencjach. Tylko sieci o takich możliwościach jak LTE są w stanie obsłużyć błyskawicznie rosnący wolumen przesyłanych danych.
Staffan Henriksson, prezes firmy Ericsson w Polsce mówi: – Według ostatnich informacji, przetarg na częstotliwości dla LTE w Polsce może odbyć się dopiero w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że wszelkie formalne wątpliwości związane z dysponowaniem częstotliwości zostaną wkrótce rozstrzygnięte. Polscy operatorzy są zainteresowani jak najszybszym rozpoczęciem wdrażania sieci LTE, by nie zostać w tyle za zagranicznymi telekomami i by oferować klientom usługi na najwyższym poziomie.