środa, 6 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    NASK: Globalne wyzwanie – bezpieczny Internet dla dzieci i młodzieży

    Zobacz również

    Blisko 600 uczestników i 60 prelegentów z kilkunastu krajów spotka się w dniach 22 i 23 września w Warszawie podczas IX Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”. W trakcie tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną m.in. wyniki najnowszych badań poświęconych bezpieczeństwu online oraz innowacyjne pomysły na edukację i profilaktykę wśród dzieci i młodzieży. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą

    - Reklama -

    Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje, a także niemieckie konsorcjum realizujące projekt klicksafe.

    Uczestnicy konferencji wezmą udział w dyskusjach panelowych oraz sesjach równoległych, skupiających się m.in. na ochronie prywatności najmłodszych użytkowników Internetu, wyzwaniach i wizjach związanych z bezpieczeństwem dzieci online czy też na problemie rozpowszechniania szkodliwych treści w mediach społecznościowych. Konferencję otworzy wykład prof. Jacka Pyżalskiego, który zaprezentuje wyniki swoich najnowszych ogólnopolskich badań porównujących skalę występowania wśród młodzieży ryzykownych zachowań online ze skalą działań twórczych i prospołecznych podejmowanych w Internecie. Fundacja Dzieci Niczyje podzieli się najnowszymi danymi nt. korzystania z nowych mediów dzieci w wieku do 6 lat, co jest nowym wyzwaniem. Uczestnicy konferencji wezmą też udział w warsztatach, podczas których dowiedzą się więcej o tym, jak rodzice mogą wspierać dzieci w sytuacjach cyberprzemocy rówieśniczej. Pierwszy dzień konferencji zostanie zakończony pokazem filmu fabularnego Fundacji Dzieci Niczyje „Na zawsze” poruszającego problem sekstingu. Zwieńczeniem dwudniowej konferencji będzie otwarta debata na temat wybrany w głosowaniu online przez uczestników konferencji.

    Internet to medium, którego potencjał świetnie wykorzystują młodzi ludzie. To my – dorośli – musimy dotrzymywać im kroku i uczyć od najmłodszych lat właściwych nawyków bezpiecznego korzystania z Internetu, być w pobliżu, by w trakcie tej przygody nie stała im się krzywda – mówi Julia Gursztyn z instytutu badawczego NASK. – Dlatego celem naszych działań jest nie tylko podnoszenie poziomu świadomości na temat internetowych zagrożeń wśród dzieci i młodzieży, ale także zwiększanie kompetencji rodziców i pedagogów w tym zakresie. Aktualne zagrożenia online, najnowsze badania i ciekawe narzędzia edukacyjne – to główne tematy naszej konferencji.

    – W ostatnim czasie opinią publiczną wstrząsnęły doniesienia o tragicznych przypadkach związanych z przemocą w Internecie. Choć jest to zjawisko znane od lat, przybiera ono ciągle nowe formy. Dlatego niezbędne są konferencje, gdzie profesjonaliści mogą zapoznać się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami. Warto pokreślić, że internetowe zagrożenia nie znają granic, dlatego tak ważna jest współpraca międzynarodowa i regularna wymiana doświadczeń pomiędzy zaangażowanymi w ten temat specjalistami działającymi w różnych państwach na całym świecie – mówi Szymon Wójcik z Fundacji Dzieci Niczyje.

    Konferencja jest organizowana w ramach programu Komisji Europejskiej Connecting Europe Facility. Uczestniczą w niej przedstawiciele sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz dostawców usług i treści internetowych. Współorganizatorem wydarzenia jest Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), a głównym partnerem konferencji Fundacja Orange. Konferencja organizowana jest w partnerstwie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz firmą Facebook.

    Patronat honorowy nad konferencją objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Administracji i Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka oraz prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konferencja odbędzie się w hotelu Airport Hotel Okęcie przy ulicy 17 Stycznia 24 w Warszawie.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Wyciek danych, i co dalej?

    Konsumenci rozmaicie reagują na wycieki danych. Większość beztrosko wzrusza ramionami, a nieliczni wprowadzają dodatkowe środki bezpieczeństwa IT. Naruszenia danych w...