W ramach tegorocznego XX Festiwalu Nauki NASK przygotował aż 5 lekcji festiwalowych. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych poprowadzą naukowcy z Zakładu Biometrii, Zespołu Systemów Rozproszonych oraz Zakładu Metod Bezpieczeństwa Sieci i Informacji. W programie znajdzie się wiele interesujących prezentacji, które przybliżą uczniom tajniki nauki oraz wyniki badań prowadzonych w Pionie Badań i Rozwoju NASK. Dr inż. Andrzej Sikora oraz Mateusz Krzysztoń wygłoszą
dwa referaty: „Otoczeni przez czujniki” oraz „Jak czujniki pomagają naszym zmysłom?”.
Z kolei dr inż. Adam Kozakiewicz opowie o bezpieczeństwie systemów podczas prezentacji „Haker kontra woda w kranie, czyli cyberbezpieczeństwo w automatyce”. Uczniowie poznają także zagadnienia związane z biometrią podczas spotkania z Eweliną Bartuzi i Mateuszem Trokielewiczem, którzy zaprezentują biometryczną identyfikację tożsamości z wykorzystaniem tęczówki. Ostatnią prelekcję „Bezpieczeństwo biometrii odcisku palca – Hollywood a rzeczywistość” poprowadzi Radosław Białobrzeski oraz Weronika Gutfeter.
Festiwal Nauki powstał z inicjatywu środowisk naukowych. Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, udostępnianie wiedzy oraz najnowszych badań, a także dialog ze społeczeństwem i zyskanie poparcia dla dalszego rozwoju nauki w Polsce. Spotkania festiwalowe odbywają się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Prelegentami są naukowcy pracujący w instytucjach biorących udział w Festiwalu, mający w dorobku osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie. Pierwsza edycja Festiwalu Nauki odbyła się w 1997 roku. W tym roku Festiwal Nauki odbywa się po raz dwudziesty i rozpoczął się 24 września, a zakończy 2 października.