piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    NASK o cyberbezpieczeństwie podczas II Forum Bezpieczeństwa Sieci Technologicznych

    Zobacz również

    Bezpieczeństwo sieci energetycznych jest tematem drugiej edycji ogólnopolskiego Forum Bezpieczeństwa Sieci Technologicznych, które odbywa się 24 listopada w Konstancinie-Jeziornej. W Forum biorą udział najbardziej znaczący krajowi operatorzy sieci elektroenergetycznych oraz największe firmy oferujące produkty bezpieczeństwa ICT. Partnerem II Forum BST jest instytut badawczy NASK, a podczas paneli wystąpią jego przedstawiciele: Juliusz Brzostek, dyrektor NC Cyber oraz Krzysztof Silicki.

    - Reklama -

    Sieci technologiczne, takie jak sieć energetyczna, wodociągowa czy drogowa, należą do tzw. infrastruktury krytycznej. Ich właściwe funkcjonowanie jest warunkiem sprawnej działalności podmiotów gospodarczych i instytucji publicznych oraz bezpieczeństwa obywateli. W dobie szybkiego postępu technologicznego, zwłaszcza w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, pojawiają się nowe możliwości, np. automatyzacji lub zdalnej kontroli, ale też związane z tym zagrożenia cyberatakami. Istniejące i prognozowane zagrożenia dla infrastruktury krytycznej są wyzwaniem dla wszystkich państw. Nie tylko nowo powstające sieci technologiczne muszą być projektowane z uwzględnieniem odpowiednich systemów bezpieczeństwa. Konieczna jest też odpowiednia modernizacja wcześniej zbudowanych elementów infrastruktury.

    Organizatorzy Forum stawiają sobie za cel tworzenie przyjaznych warunków wymiany doświadczeń dla rozwoju bezpieczeństwa sieci technologicznych, szczególnie w obszarze ICT. W programie konferencji przewidziano miejsce na przedstawienie punktu widzenia przedsiębiorców, administracji państwowej, jak i środowiska naukowego. Program uwzględnia zarówno analizę zagrożeń, jak i prezentację dostępnych metod ochrony sieci energetycznych.

    Dyrektor Juliusz Brzostek podczas Forum przedstawi miejsce działającego w NASK Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w systemie bezpieczeństwa państwa, a następnie weźmie udział w panelu zatytułowanym: „Jaka jest świadomość stanu cyberzagrożeń i cyberbezpieczeństwa na poziomie administracji państwowej?”. Z kolei Krzysztof Silicki uczestniczy w debacie pt. „Koncepcje podejścia do zagrożeń i zapewnienia bezpieczeństwa w ramach integracji inwestycji cyfrowych w infrastrukturę techniczną”.

    Instytut badawczy NASK podczas pierwszej edycji konferencji, w kwietniu 2016 roku otrzymał statuetkę Eliksir, która jest przyznawana organizacjom non-profit, organom i jednostkom administracji państwowej, uczelniom, instytutom badawczym za krzewienie wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa i promocję rozwiązań ICT dla zapewnienia bezpieczeństwa sieci technologicznych.

    Konferencji patronują Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Energii. Organizatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji oraz Instytut Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Orange zamienia 3G na LTE. Poznajcie plany na pierwsze półrocze 2025

    Kontynuujemy proces modernizacji sieci mobilnej i sukcesywnie zamieniamy technologię 3G na LTE na kolejnych obszarach kraju. W pierwszym półroczu...