piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    NASK uruchomił przed czasem docelową sieć szkieletową OSE

    Zobacz również

    NASK Państwowy Instytut Badawczy, który jest operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, zakończył testy odbiorcze docelowej sieci szkieletowej i systemów bezpieczeństwa OSE. Oznacza to gotowość docelowych węzłów sieci OSE do podłączania placówek edukacyjnych na terenie całego kraju. Większość nowych węzłów już ruch ze szkół obsługuje. NASK-PIB zakończył testy odbiorcze i uruchamianie sieci szkieletowej 100 dni przed datą zaplanowaną pierwotnie w harmonogramie projektu!

    - Reklama -

    NASK odebrał w okresie od kwietnia do sierpnia br. od wykonawców całość usług kolokacji, świadczonych na potrzeby budowy węzłów sieci OSE. Centra Przetwarzania Danych, w których świadczone są usługi kolokacji, zostały wybrane na drodze przetargów, przeprowadzonych z zachowaniem zasad konkurencyjności. Wszystkie umowy z wyłonionymi wykonawcami obowiązują przez okres 10 lat. Centra Przetwarzania Danych spełniają najwyższe standardy rynkowe i oferują rozwiązania techniczne, umożliwiające budowę sieci OSE zgodnie z założeniami w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności pracy. Wykonawcy to T-Mobile, Exea, Inea, Sinersio, Politechnika Białostocka, Kielecki Park Technologiczny, Park Naukowo-Techniczny Opole, Safe Center, Sprint. Centralny węzeł OSE został zlokalizowany w Data Center Praga Północ, należącym do NASK SA.
     
    Na bazie udostępnionych powierzchni kolokacyjnych zainstalowane zostały węzły sieci IP/MPLS oraz węzły bezpieczeństwa. Infrastruktura aktywna wraz z zestawionymi łączami pomiędzy węzłami umożliwiła stworzenie szkieletu OSE. W dniu 24 września 2019 r. zakończono procedury testów odbiorczych ostatnich węzłów i przekazano całość rozwiązania do eksploatacji!
     
    Sieć OSE, która ma na celu zapewnienie dostępu do szybkiego, bezpiecznego internetu wszystkim szkołom w Polsce, będzie zbudowana z węzłów zlokalizowanych na terenie 16 województw. Węzły OSE będą dzieliły się na dwa rodzaje: węzły regionalne, w których skład będą wchodzić węzły agregacyjne sieci (do których będą dołączone łącza ze szkół) oraz regionalne węzły bezpieczeństwa, a także węzły centralne (składające się z węzłów szkieletowych sieci, centralnych węzłów bezpieczeństwa oraz zasobów obliczeniowych OSE). Do węzłów szkieletowych dołączone będą węzły agregacyjne. Węzły te będą także zapewniały łączność do sieci internetowej.
     
    Infrastruktura sieci IP/MPLS, oparta na rozwiązaniach Juniper, została kompleksowo wdrożona przez Comp S.A., natomiast systemy bezpieczeństwa dostarczone przez wykonawcę Infradata sp. z o.o., zbudowane zostały na bazie produktów Fortinet, F5 i Infoblox. Obydwaj wykonawcy zostali wybrani na drodze przetargów przeprowadzonych z zachowaniem zasad konkurencyjności. W ramach umowy z powyższymi wykonawcami, oprócz dostawy i kompleksowego wdrożenia rozwiązań, realizowane będą także przez okres 5 lat usługi gwarancji.
     
    Odbierając po testach kompletną sieć szkieletową OSE wraz z systemami bezpieczeństwa, NASK-PIB zamknął kolejny etap projektu i koncentruje się obecnie na procesie podłączania szkół do OSE, który ma zostać zakończony w przyszłym roku.  
     
     – Osiągnęliśmy kolejny ważny kamień milowy budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Uruchomiliśmy sieć szkieletową OSE, czyli wszystkie węzły i łącza między nimi, które są niezbędne do podłączania szkół. Dużym sukcesem jest to, że udało się nam wykonać ten etap o 100 dni szybciej niż zakładał to pierwotny harmonogram. Teraz skupimy się na dokończeniu podłączania kolejnych szkół od OSE oraz na rozwijaniu wynikających z założeń projektu usług mających przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom w szkołach. Równolegle powstaje też Ekosystem OSE – stanowiący inspirujące środowisko do wymiany doświadczeń między nauczycielami w zakresie wykorzystania nowych technologii w procesie nauczania. – powiedział Bartłomiej Klinger, Zastępca Dyrektora NASK ds. Projektów Administracyjno-Edukacyjnych.
     
    Obecnie umowy na korzystanie z usług w ramach OSE podpisało już ok. 10 tys. szkół. Spośród nich blisko 3,5 tys. już korzysta z sieci, a ponad 3 tys. kolejnych jest wyposażonych w niezbędny sprzęt i czeka na udostępnienie sygnału przez operatorów. Do końca roku z OSE będzie korzystać ponad 10 tys. szkół. Operator OSE wciąż czeka na zgłoszenia kolejnych.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...