Redakcja „Rzeczpospolitej Cyfrowej” wyróżniła Państwowy Instytut Badawczy NASK za wkład w polską cyfryzację i rozwój aplikacji mObywatel. Aplikacja od kilku lat pozwala na wiarygodne potwierdzanie tożsamości i korzystanie z różnych dokumentów na smartfonie, od niedawna oferuje też ukraińską wersję dokumentu tożsamości. Wręczenie wyróżnień odbyło się 29 marca. W imieniu Instytutu odebrał je Dyrektor NASK Wojciech Pawlak.
– Aplikacja mObywatel, która jest cyfrowym portfelem na dokumenty, to duże ułatwienie dla Polaków. Dzięki niej za pomocą smartfona obywatele mogą w bezpieczny sposób pobierać i okazywać swoje dane, potwierdzać uprawnienia kierowcy, czy chociażby korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej. Co bardzo cieszy, nasza aplikacja jest uznawana za wzór w całej Unii Europejskiej – wskazuje Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.
Redakcja „Rzeczpospolitej cyfrowej” wyróżnia osoby, firmy i instytucje, które są cyfryzacyjnymi liderami w swoich sektorach, autorami przełomowych technologii i wizjonerami. W jednej z wcześniejszych edycji wyróżnienia NASK był nagrodzony za organizację programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Obecnie aplikacja jest zainstalowana na 7,5 mln urządzeń. W ramach mObywatela wydano już ponad 16,2 mln dokumentów.
– Cieszymy się, że aplikacja rozwijana w NASK została doceniona przez ekspercką redakcję. Ale jeszcze większą satysfakcję sprawia nam to, że wielu osobom ułatwia ona życie na co dzień. Ostatnio nie tylko Polakom, ale również Ukraińcom, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju – mówi dyrektor NASK Wojciech Pawlak.
Aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Oprócz skorzystania z jej podstawowej funkcji, czyli potwierdzenia tożsamości, można w niej m.in. sprawdzić swoje e-recepty lekarskie, datę ważności przeglądu technicznego samochodu czy punkty karne na koncie kierowcy. Osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą za jej pomocą uaktywnić Unijny Certyfikat COVID z kodem QR potwierdzającym przyjęcie szczepionki. Certyfikat mają możliwość uruchomienia również ozdrowieńcy i osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na COVID-19. Z mObywatelem można też zintegrować aplikację do zakupu biletów kolejowych. Niektóre miasta lub regiony oferują usługę zakupu biletów lokalnych przewoźników (np. Małopolska Karta Aglomeracyjna).
Ostatnią nowością w aplikacji jest jej ukraińska wersja – Diia, która służy do potwierdzania tożsamości obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej inwazji i uzyskali numer PESEL.