czwartek, 31 października, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Niejasne skutki podziału TP

    Zobacz również

    Jak czytamy w Gazecie Prawnej zrzeszające operatorów organizacje wydają sprzeczne raporty na temat skutków rozważanego przez KE wpisania do unijnego prawa możliwości separacji operatorów takich jak Telekomunikacja Polska.

    - Reklama -

    Przypominamy, że jedną ze zmian może być wyposażenie regulatora rynku w prawo funkcjonalnej separacji operatorów o znaczącej pozycji rynkowej, czyli oddzielenia części detalicznej od hurtowej. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jest zwolenniczką takiego podziału TP.

    Dwie branżowe organizacje europejskie – zrzeszająca operatorów alternatywnych ECTA i reprezentujące operatorów o znaczącej pozycji ENTO – opublikowały w tym tygodniu sprzeczne raporty dotyczące skutków takiego podziału.

    Według ENTO separacja może przynieść nieodwracalne szkody. Spowoduje m.in. spadek inwestycji w telekomunikacyjną infrastrukturę dostępową i przyczyni się do technologicznej stagnacji.

    ECTA twierdzi zaś, że wszelka liberalizacja rynku, w tym separacja funkcjonalna, jest korzystna dla branży i spowoduje wzrost inwestycji w infrastrukturę. Powołuje się na przykład Wielkiej Brytanii, która podzieliła telekom BT i inwestycje telekomunikacyjne w przeliczeniu na jednego obywatela wynoszą tam 220 euro rocznie i są dwa razy wyższe niż w Niemczech, gdzie państwo broni pozycji Deutsche Telekom.

    ŹródłoGazeta Prawna
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Garmin ogłasza wyniki za trzeci kwartał 2024 r.

    Spółka Garmin Ltd. (NYSE: GRMN) ogłosiła dziś wyniki za trzeci kwartał zakończony 28 września 2024 r. Najważniejsze wydarzenia w...