Firma Zyxel podjęła wyzwanie zbudowania sieci bezprzewodowej, która obejmowałaby zasięgiem cały budynek magazynu łódzkiej firmy Diesel Części. Za pomocą strategicznie rozplanowanych 20 punktów dostępowych NWA1123-ACV2 oraz przełącznika GS1920 24HPV2 zbudowano łatwo zarządzalną sieć, która dociera z sygnałem do każdego miejsca w magazynie o powierzchni 1 000 m2.
Łódzka firma Diesel Części, oferująca części do silników maszyn budowlanych i rolniczych, poszukiwała optymalnego rozwiązania sieci Wi-Fi do wdrożenia w nowym obiekcie. Sygnałem radiowym miał być pokryty cały obszar magazynu wysokiego składowania. Przestrzeń magazynowa jest dość specyficzna, gdyż na całej jej powierzchni znajduje się wiele metalowych części, regały, jak i składowane na nich części do silników.
Określenie potrzeb i przygotowania
Na łącznej powierzchni 1 000 m2, używane przez pracowników mobilne kolektory pozostają ze sobą w łączności poprzez sieć WLAN. Wyraźnie zaznaczono konieczność przyłączenia do niej komputerów z których korzystają pracownicy na stanowiskach pakowania. Istotna okazała się także, potrzeba wdrożenia systemu klasy ERP wraz z dedykowaną aplikacją.
Po dokładnym przeanalizowaniu planów przestrzeni magazynowej, zespół Zyxel przeprowadził symulację, która pozwoliła oszacować zarówno optymalną liczbę punktów dostępowych, jak też ich dokładne rozmieszczenie.
– Dla wydajności budowanej sieci bezprzewodowej kluczowe znaczenie ma zaplanowanie odpowiedniego rozmieszczenia punktów dostępowych oraz ich wygodna i elastyczna konfiguracja. W Zyxel dysponujemy rozwiązaniami, dzięki którym możemy wspomóc naszych Partnerów w obu tych aspektach – wyjaśnił Aleksander Styś, VAR Account Manager w Zyxel Networks.
Wdrożenie rozwiązania
Na podstawie symulacji, powstał główny projekt instalacji. Firma Diesel Części we własnym zakresie wykonała okablowanie do urządzeń Wi-Fi, a firma T2S zajęła się instalacją, wdrożeniem oprogramowania i konfiguracją urządzeń. W całym magazynie, zarówno na ścianach jak i suficie, zostało umieszczonych 20 dwuradiowych punktów dostępowych Zyxel NWA1123-ACV2. Sygnał i zasilanie PoE, dostarcza do nich przełącznik Zyxel GS1920 24HPV2, natomiast cała infrastruktura sieciowa zarządzana jest poprzez platformę Zyxel Nebula.
– Wdrożone rozwiązanie świetnie zdaje egzamin. Dużą zaletą jest to, że zarówno punkty dostępowe, jak i przełącznik zarządzane są w wygodny sposób za pomocą jednego systemu. Dodatkowo umożliwia on nadzór nad siecią Wi-Fi z dowolnej lokalizacji – przyznał Robert Wołodko z firmy Diesel Części.
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, sygnał radiowy dociera do każdego miejsca w magazynie. Udało się również uzyskać pożądaną siłę sygnału określoną na -65dBm (lub więcej), a niezawodne połączenie z internetem umożliwia wszystkim pracownikom magazynu pracę bez zakłóceń.