Firma Nokia Siemens Networks wprowadziła do oferty nowy sposób dostarczania usług szerokopasmowych — Liquid Net. Dzięki rozwiązaniu temu operatorzy mogą skonfigurować sieć tak, aby sama dostosowywała pojemność i zasięg do aktualnego zapotrzebowania. Nowe podejście ma także na celu znaczną poprawę jakości usług szerokopasmowych na całym świecie. Liquid Net umożliwi operatorom wykorzystanie pełnego potencjału dotychczasowych zasobów oraz pozyskanie nowych źródeł przychodów.
W związku ze spektakularnym rozwojem łączności szerokopasmowej sieci muszą być przygotowane do przesyłania przez użytkowników mobilnych ponad 1 GB danych dziennie (potrzeby prognozowane przez Nokia Siemens Networks). Zapotrzebowanie na zasoby sieci jest bardzo nieprzewidywalne i podlega fluktuacjom w różnych miejscach i o różnych porach, co wiąże się z używaniem łączności szerokopasmowej w domu, w pracy i w drodze. Nagłe zmiany w wykorzystaniu łączności szerokopasmowej mogą także wystąpić na przykład po udostępnieniu nowego oprogramowania urządzeń, aktualizacji popularnych aplikacji czy usług OTT (nie oferowanych przez operatora), do których operatorzy nie zdążą się przygotować.
– We współczesnych sieciach konwencjonalnych pojemność jest zazwyczaj uwięziona w poszczególnych miejscach: stacjach bazowych, w elementach sieci szkieletowej zarządzających usługami transmisji głosu i danych lub w sieciach optycznych i transportowych sieciach IP — powiedział Marc Rouanne, szef działu Network Systems w firmie Nokia Siemens Networks. – Każde z tych miejsc stanowi potencjalne »wąskie gardło« dla użytkownika, który w danej chwili chce skorzystać z usługi szerokopasmowej. Podczas gdy w jednej części sieci zapotrzebowanie jest zmienne i nieprzewidywalne, inne części mogą pozostawać bezczynne, co oznacza słabe wykorzystanie dotychczasowych inwestycji. Pojemność konwencjonalnej sieci szkieletowej może na przykład pozostawać niewykorzystana aż w 50%. Rozwiązanie Liquid Net uwalnia uwięzioną dotychczas pojemność sieci i tworzy swoisty zbiornik zasobów, które »przepływają«, aby w dowolnej chwili i miejscu zaspokoić nieprzewidywalne zapotrzebowanie użytkowników na łączność szerokopasmową – dodał Marc Rouanne.
Firma Nokia Siemens Networks opracowała rozwiązanie Liquid Net, aby uwolnić nieużywaną pojemność i w razie potrzeby przydzielić ją natychmiast w dowolnym miejscu w skali całej sieci. W rozwiązaniu Liquid Net stosuje się automatyczną, adaptacyjną optymalizację łączności szerokopasmowej do dostarczania usług i zawartości cyfrowej. Zapewnia ona użytkownikom największy komfort korzystania z sieci, ponieważ na bieżąco śledzi stan jej działania oraz używane usługi. Rozwiązanie Liquid Net kieruje ponadto ruch w sieci transportowej najbardziej drożnymi kanałami, z uwzględnieniem najniższych kosztów pomiędzy sieciami różnych operatorów.
W rozwiązaniu Liquid Net wykorzystano założenia architektury Liquid Radio firmy Nokia Siemens Networks. Wzbogaca ono sieć o funkcje Liquid Core i Liquid Transport, które można wdrożyć osobno w środowiskach złożonych ze sprzętu różnych producentów lub razem w całej sieci operatora, co umożliwi wykorzystanie pełni zalet rozwiązania Liquid Net.
– Liquid Radio sprzyja zwiększaniu pojemności i elastyczności radiowej sieci dostępowej (RAN). Liquid Net stanowi natomiast pomysłowe zastosowanie tej koncepcji w sieciach transportowych i szkieletowych. Rozwiązanie to umożliwia optymalizację nie tylko ruchu generowanego przez użytkowników, ale także inwestycji kapitałowych — powiedział Peter Jarich, dyrektor ds. usług w Dziale Infrastruktury Usługodawców firmy Current Analysis. – Najważniejsze jest to, że Liquid Net wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na całościowe rozwiązania, a nie produkty rozwiązujące pojedyncze problemy. Komponenty tej technologii można wdrażać osobno w środowisku urządzeń różnych producentów, ale połączenie technologii Liquid Radio, Liquid Core i Liquid Transport w rozwiązaniu Liquid Net stanowi efekt całościowego podejścia do potrzeb i wymagań operatorów – dodał Peter Jarich.
Technologie Liquid Radio, Liquid Core i Liquid Transport można wdrożyć w sieci łącznie lub osobno, aby uzyskać płynność pojemności, zasięgu i usług w dowolnej chwili. Może to być korzystne w sieciach stosujących sprzęt różnych producentów, ale pełny potencjał płynnej wydajności można uzyskać dzięki ewolucji całej sieci.