Nordisk Polska należący do Polkomtelu, operatora sieci Plus, podpisał umowę z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim na świadczenie usług cyfrowej łączności dyspozytorskiej. W ramach umowy Nordisk wykonał instalację konsol dyspozytorskich oraz przekazał aktywne terminale. Terminale i konsole dyspozytorskie będą wykorzystywane przez Zespoły Ratownictwa Medycznego (dyspozytornie oraz karetki pogotowia).
Wcześniej Nordisk aktywnie uczestniczył w zapewnieniu łączności podczas Światowych Dni Młodzieży. Na potrzeby ŚDM 2016 Nordisk Polska zapewnił usługi wynajmu ok. 1600 sztuk terminali łączności dyspozytorskiej dla wielu instytucji i służb obsługujących organizację i zabezpieczenie ŚDM 2016. W ramach ustaleń wdrożeniowych wspólnie z klientami CDMA wypracowano optymalny dla nich model działania usługi, podziału flot na grupy funkcyjne oraz przyporządkowanie dodatkowych usług i priorytetów dla poszczególnych użytkowników terminali.
Łączność CDMA i Zamknięty System Dyspozytorski sprawdziły się wzorowo w czasie wizyty papieża Franciszka w Polsce. Wszyscy klienci CDMA, którzy korzystali ze specjalnej łączności CDMA, potwierdzili jej skuteczność i szybkość komunikacji oraz elastyczność przy konfiguracji. Nordisk Polska otrzymał również wysokie oceny za wiedzę, zaangażowanie i szybkość działania swoich pracowników (konfiguracja terminali CDMA dla klientów, wsparcie przy szkoleniach z panelu dyspozytora, realizacja zgłoszeń od klientów CDMA). Klienci CDMA ze ŚDM potwierdzili, że łączność CDMA (sieć niepubliczna, zamknięta) i Zamknięty System Dyspozytorski jest bezpiecznym i skutecznym narzędziem komunikacji na wydarzenia i spotkania o tak dużej skali oraz formacie.
Nordisk jest otwarty na współpracę z kolejnymi podmiotami, w tym służbami administracji państwowej, w celu zapewnienia niezawodnej łączności, niezależnej od komercyjnych sieci komórkowych.
Łączność dyspozytorska CDMA to łączność klasy profesjonalnej realizowana na dedykowanych terminalach głosowych w modelu PushToTalk (Naciśnij i Mów). Łączność dyspozytorska umożliwia jednoczesną komunikację pomiędzy użytkownikami w trybie JEDEN DO WIELU w kilka milisekund.
Funkcja JEDEN DO WIELU wyróżnia łączność dyspozytorską od normalnych systemów GSM, UMTS czy LTE tym, że jeden użytkownik terminala lub dyspozytor konsoli może przekazać w tej samej chwili, jednocześnie komunikat do nieskończonej liczby odbiorców, którzy są w jego flocie lub grupie.
Przykład:
Załóżmy sytuację, że jako dyspozytor Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymaliśmy informację, że w jakiejś części miasta doszło do wydarzenia, o którym powinni zostać powiadomieni użytkownicy wielu grup, z którymi mamy kontakt poprzez konsolę dyspozytorską, np. Dyżurny Straży Pożarnej, która używa własnego systemu łączności, Ratownicy Medyczni w karetkach, pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego i ratownicy w terenie.
W takiej sytuacji dyspozytor może wywołać w tym samym momencie nieograniczoną (nawet ponad 1000 użytkowników) liczbę użytkowników terminali i przekazać do nich informację o tym wydarzeniu. Wystarczy tylko, że będzie miał do nich dostęp na swojej konsoli.
Takie wywołanie alarmowe przerwie wszystkie inne prowadzone aktualnie w grupach rozmowy i dyspozytor przekaże komunikat.
Ponadto, jeżeli jakieś służby używają własnego systemu łączności, a nie CDMA, wystarczy, że osoba zarządzająca tymi służbami będzie wyposażona w terminal dyspozytorski CDMA a informacja do nich zostanie przekazana.
Łączność dyspozytorska CDMA działa w całej Polce, co nie tylko oznacza, że w całej Polsce grupy będące w tej samej lokalizacji mogą ze sobą rozmawiać, ale że komunikat od członka grupy lub od dyspozytora nie jest w jakikolwiek sposób ograniczony geograficznie. O wydarzeniu, które miało miejsce np. w Krakowie, zostaną powiadomieni poprzez komunikat od użytkownika lub dyspozytora również użytkownicy łączności CDMA przebywający w Warszawie lub Szczecinie. Wystarczy tylko, że będą w odpowiedniej uprzednio stworzonej grupie.