piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Norton zachęca do zadbania o bezpieczeństwo w Dniu Bezpiecznego Internetu

    Zobacz również

    Obchodzimy 10. doroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który promuje bezpieczniejsze i bardziej odpowiedzialne korzystanie z technologii online wśród młodych użytkowników na całym świecie. DBI jest koordynowany przez Insafe, europejską sieć centrów promujących bezpieczne korzystanie z internetu oraz współfinansowany przez Komisję Europejską. W tym dniu Norton oraz zainteresowane strony łączą siły na całym świecie by promować bezpieczne korzystanie z sieci.

    - Reklama -

    Tegoroczne hasło brzmi;

     „Serfuję. Respektuję” (ang. „Connect with Respect”).

     – Wraz z upływem lat Dzień Bezpiecznego Internetu stał się ważnym wydarzeniem wśród działań związanych z bezpieczeństwem online, a sama inicjatywa zdobyła globalną popularność — powiedziała Janice Richardson, koordynator w sieci Insafe. -Tegoroczny temat, czyli prawa i obowiązki użytkowników sieci, ma zaangażować zarówno dzieci, młodzież, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, firmy zajmujące się bezpieczeństwem internetowym a także  organizacje non-profit. Chcemy im uświadomić, że wspólnie odpowiadamy za zmianę internetu w bezpieczniejszą i lepszą przestrzeń.

    Kampania pod hasłem „Serfuję. Respektuję” nawołuje internautów do szanowania się nawzajem w sieci. Jej zadaniem jest informowanie i edukowanie użytkowników o tym, jak zwiększyć osobiste bezpieczeństwo w internecie, przez wzięcie odpowiedzialności za swoje działania i szanowanie praw innych osób. Jedną z kluczowych kwestii jest tu cyberprzemoc, która staje się coraz poważniejszym problemem i może mieć miejsce zarówno za pośrednictwem komputerów, jak i urządzeń przenośnych. Dorośli muszą edukować swoje dzieci w zakresie zachowania w sieci, aby mieć pewność, że unikają one rozmów z nieznajomymi i nie akceptują próśb o dołączenie do grona znajomych od nieznanych osób. Warto też skrócić czas spędzany przez dzieci w internecie lub ograniczać aplikacje pobierane przez nie na telefony komórkowe, aby zapobiec tego typu sytuacjom. Marian Merritt, ekspert bezpieczeństwa internetowego Norton, przygotowała 10 prostych porad dla rodziców i ich podopiecznych, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo młodych ludzi w sieci.

    • Nie dziel się swoimi danymi – nie umieszczaj w sieci poufnych informacji, takich jak Twój domowy adres, nr telefonu czy adres pracy Twoich rodziców, ponieważ cyberprzestępcy mogą użyć tych danych do stworzenia w sieci fałszywych profili z wiarygodnymi informacjami.
    • Co wędruje do sieci, zostaje w sieci – używaj ustawień prywatności, by mieć pewność, że tylko Twoi znajomi oraz rodzina mogą zobaczyć zdjęcia, które umieszczasz w internecie. Unikaj zamieszczania informacji o wakacjach, mogą być wskazówką dla przestępców, że Twojej rodziny nie ma w domu!
    • Sprawdzaj ustawienia prywatności – upewnij się, że na Twoich profilach w sieciach społecznościowych ustawiłeś odpowiednie zabezpieczenia, tak by tylko Twoi znajomi mogli zobaczyć osobiste informacje na Twój temat. Używaj ustawień prywatności by szczegółowo określić, kto może zobaczyć Twoje posty, zdjęcia i filmy.
    • Bezpieczne hasła – podzielenie się Twoim hasłem z rodzicami jest mądrym pomysłem, ale pamiętaj by nie dawać go przyjaciołom, nawet, jeśli przyrzekną, że nikomu go nie zdradzą!  Tworząc hasło zadbaj o to, by nie było to coś, co inni mogą łatwo odgadnąć, jak np. imię Twojego zwierzaka. Używaj liter i cyfr oraz wielkich i małych znaków.
    • Zawsze chroń swoje urządzenia przenośne – upewnij się, że Twoje urządzenia przenośne są chronione blokadą ekranu i numerem PIN, by zawarte w nich osobiste informacje pozostawały bezpieczne. Korzystaj z aplikacji zabezpieczających, by w razie kradzieży lub zgubienia urządzenia można było łatwo wymazać zawarte w nim informacje.
    • Nie rozmawiaj z nieznajomymi – zarówno będąc w wirtualnym jak i prawdziwym świecie nie nawiązuj kontaktów z nieznajomymi i zawsze powiadamiaj rodziców, jeśli ktoś obcy próbował zostać Twoim znajomym. Zdarza się, że ludzie, z którymi rozmawiasz online nie są tymi, za których się podają. Osobistymi informacjami dziel się wyłącznie z przyjaciółmi, rodziną i ludźmi, których znasz w „prawdziwym świecie”.
    • Słuchaj doświadczonych dorosłych– oni zawsze będą się o Ciebie martwić. Pomóż im się uspokoić nie rozmawiając przez internet z obcymi a także nie spędzając w nim zbyt wiele czasu.
    • Uważaj na niebezpieczne i nieznane strony internetowe – kiedy robisz zakupy w sieci korzystaj ze znanych sklepów o dobrej reputacji. Upewnij się, że płatności odbywają się za pośrednictwem bezpiecznych stron internetowych, które możesz rozpoznać po adresie zaczynającym się od https oraz symbolu kłódki na pasku adresowym przeglądarki.
    • Uważaj, w jakie linki klikasz – unikaj wchodzenia na odnośniki z poczty internetowej, komunikatorów czy sieci społecznościowych, jeśli nie masz pewności, że pochodzą od osób, które znasz. Cyberprzestępcy mogą również włamać się na konta twoich znajomych i podszywając się pod nich wysyłać wiadomości, że mają kłopoty i potrzebują finansowego wsparcia. Nie wierz w komunikaty, które brzmią podejrzanie lub zawierają zadziwiająco dobre oferty.
    • Upewnij się, że używasz aktualnego oprogramowania zabezpieczającego – jest ono teraz dostępne na wielu urządzeniach: komputerach, smartfonach czy tabletach. Sprawdź czy posiadasz najbardziej aktualną wersję, tylko taka zapewni Ci bezpieczeństwo.

    Dzień Bezpiecznego Internetu co roku przypomina nam, jak ostrożni musimy być w sieci — powiedziała Marian. – Norton zachęca rodziców do pomagania dzieciom w ich dorastaniu w sieci poprzez uświadamianie im internetowych zagrożeń, o które dziś w sieci nietrudno i upewnianie się, że są przed tymi zagrożeniami chronione.

    Warto mieć pewność, że gdy korzystamy z internetu, robimy to w sposób bezpieczny.

    ŹródłoSymantec
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...