Yanosik, w trosce o bezpieczeństwo kierowców i zwierząt, wprowadza nową opcję zgłoszeń w aplikacji – zagrożenie “zwierzyna”. Dzięki niej użytkownicy mogą informować innych o obecności zwierząt na trasie, co pozwoli na szybszą reakcję i unikanie niebezpiecznych sytuacji. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz ograniczenie liczby kolizji z udziałem zwierząt na polskich drogach.
Wypadki z udziałem zwierząt w Polsce
Zgodnie z raportem Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, podsumowującym wypadki drogowe w 2023 roku, doszło do 174 incydentów z powodu najechania na zwierzę. W wyniku tych zdarzeń, zginęło 8 osób, a 202 zostały ranne.
Z kolei, z powodu obecności zwierząt na drodze lub obiektów doszło do 261 wypadków drogowych, w których zginęło 7 osób, a 299 zostało rannych.
Obecność fauny na drogach to nie tylko sezonowy problem, choć faktem jest że ryzyko spotkania leśnej zwierzyny wzrasta w okresie migracji wiosną oraz jesienią. Warto jednak mieć na uwadze, że prawdopodobieństwo napotkania na trasie saren, dzików, a nawet łosi rośnie przy każdej podróży w pobliżu terenów zalesionych.
Zgłoś zwierzynę w aplikacji Yanosik
Polski system dla kierowców po raz kolejny udowadnia, że wsłuchuje się w głos zmotoryzowanych Polaków i potrzeby kierowców mają dla niego najwyższy priorytet. W ostatnich dniach grudnia, w aplikacji uruchomiono nową opcję – możliwość zgłoszenia zwierzyny na drodze.
Każdy użytkownik może to zrobić wybierając opcję „Zgłoś”, następnie wybierając z listy „Zagrożenie” i „Zwierzyna”. Dzięki temu poinformuje innych kierowców o obecności zwierzęcia na drodze i pomoże ograniczyć liczbę kolizji ze zwierzętami.
– Otrzymaliśmy wiele próśb od użytkowników Yanosik o dodanie możliwości zgłaszania obecności zwierzyny na drodze. Serdecznie dziękujemy za tą aktywność i wspieranie nas w tworzeniu bezpieczniejszych dróg. Mamy świadomość, jak ważny jest to temat nie tylko dla kierowców, ale także dla zwierząt. Wielu użytkowników komunikowało nam nawet, że dodają informacje o zwierzynie na drogach poprzez zagrożenia w naszej aplikacji. Postanowiliśmy rozwinąć tę opcję, i jeszcze pod koniec ubiegłego roku wprowadziliśmy możliwość doprecyzowania w formie wyboru kategorii zwierzyna jako jednego z zagrożeń, pojawiających się na drogach. Nowa opcja jest już dostępna dla użytkowników, zarówno w systemie iOS, jak i Android, zachęcam do zaktualizowania aplikacji Yanosik i korzystania z niej – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik.
Dodanie nowej opcji zagrożeń w aplikacji Yanosik to część działań marki na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego. Wielu internautów oraz użytkowników aprobuje to rozwiązanie, podkreślając że to świetny pomysł.
Jednak samo zgłoszenie zwierzyny na drodze to nie wszystko. Nie każdy wie, jak powinien się zachować w obecności zwierzęcia, które blokuje ruch, dlatego warto przypomnieć o wskazówkach funkcjonariuszy policji.
Jak się zachować w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze?
Drogi, które prowadzą przez szlaki wędrowne zwierząt są szczególnie ryzykowne, zwłaszcza w porze nocnej lub wczesnym rankiem. O większym prawdopodobieństwu pojawienia się zwierzyny na drodze w danym rejonie ostrzega znak A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta”, jednocześnie przypominając kierującym pojazdami o zachowaniu odpowiedniej prędkości jazdy i szczególnej ostrożności. Ogromne znaczenie ma skupienie i rozwaga – kierowca powinien być w każdej chwili przygotowany do awaryjnego hamowania.
Gdy dojdzie do sytuacji, w której zwierzę wtargnie na drogę (może się to wydarzyć zarówno z lewej, jak i prawej strony) kierujący powinien zachować odpowiednią prędkość i w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego, aby je przepłoszyć i przy okazji dać znać innym kierowcom. Nie wolno mu wychodzić z pojazdu i podejmować się samodzielnego wypłoszenia zwierzęcia.
Jeśli zwierzę jest widoczne z daleka i spokojnie przechodzi przez drogę, nie powinno się podejmować żadnych działań na siłę, tylko poczekać, aż przejdzie, zwłaszcza gdy prowadzi ze sobą młode lub całe stado.
Warto mieć na uwadze, że zwierzyna kopytna żyje w stadach, dlatego jeśli jedno zwierzę przebiegnie przed drogę, to jest duża szansa, że za nim nadbiegnie reszta. Wskazane jest zachowanie czujności!
Kolizja z dzikim zwierzęciem – co zrobić w takiej sytuacji?
Policjanci przypominają, że podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, należy zabezpieczyć miejsce wypadku, ustawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne, aby zwrócić uwagę innych kierujących, a następnie poprosić o pomoc, jeśli jest taka potrzeba (np.: są osoby ranne) i wezwać funkcjonariuszy policji, którzy sporządzą dokumentację dla ubezpieczyciela i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzyny z drogi..
W przypadku rannego zwierzęcia, kierowca może podjąć próbę pomocy, pod warunkiem, że czuje się bezpiecznie. Uwaga – ranne zwierzę może być w szoku, a także być agresywne, dlatego należy podejść rozważnie do sytuacji. Ponadto, należy pamiętać, że nie wolno zabierać martwej lub rannej zwierzyny, która może mieć wściekliznę lub niespodziewanie zaatakować.
Wilcze oczy w ochronie zwierząt i kierowców
Wypadki z udziałem zwierząt wciąż się zdarzają, a służby i różne organizacje oraz firmy podejmują wiele działań, aby zmienić tę sytuację. W efekcie, między innymi powstają ogrodzenia, przejścia dla zwierząt nad drogami szybkiego ruchu i autostradami, montowane są fotopułapki, umożliwiające pomiar skuteczności przejść oraz takie rozwiązania, jak wilcze oczy.
To specjalne odblaski, które mają odstraszać zwierzynę przed nadjeżdżającymi pojazdami i zapobiegać ich wtargnięciu na drogę. Mają one kształt prostokątny i są w kolorach białym oraz czerwonym. Znajdują się od strony tylnej lub bocznej na czerwonym pasie słupków drogowych, na wysokości odpowiadającej ustawieniu świateł pojazdów oraz pod takim kątem, który umożliwia odbijanie refleksów w bok drogi, tworząc efekt oczu wilka.
Gdy droga jest pusta, wilcze oczy nie odbijają świateł, tym samym umożliwiając zwierzynie swobodne przejście przez jezdnię, co nie jest możliwe w przypadku ogrodzonych terenów.