Odświeżony wygląd, personalizacja pulpitu i nowe dane. Tak w skrócie można opisać, dostępną od dziś, nową wersję naszej aplikacji mObywatel. Kolejna, wyczekiwana zmiana już 5 grudnia – mPrawo Jazdy. W Polsce mamy dokładnie 1 651 341 mObywateli – tyle osób korzysta z naszej apki. Jeśli ją dziś zaktualizujecie lub pobierzecie, czeka Was kilka ciekawych i przydatnych zmian.
Nowa odsłona
– Pierwsze uruchomienie aplikacji może być zaskakujące. Użytkownicy zobaczą przede wszystkim nowy pulpit aplikacji – lżejszy i przyjaźniejszy, a przede wszystkim z możliwością personalizacji – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Odświeżone ikony można powiększać i pomniejszać, ale i ustawiać ich kolejność. Nie będzie więc problemu z doborem tych dokumentów i usług, z których korzystacie najczęściej.
Ikony mogą być wyświetlane w formie siatki – czyli tradycyjnie, oraz w formie listy – podobnie jak w poprzedniej wersji aplikacji.
Kolejną istotną i równie ważną zmianą jest wprowadzenie nowej wersji mPojazdu. Choć pozornie nie odbiega od poprzedniej, to wprowadzone zmiany na pewno ucieszą wszystkich kierowców.
Po pierwsze – logowanie do mPojazdu w nowej wersji odbywa się na podstawie mTożsamości. Żeby pobrać nowe dane samochodu, czy motoru nie trzeba ponownie logować się profilem zaufanym. Całą „robotę zrobi” właśnie mTożsamość.
Po drugie – w mPojeździe dostępne są nowe, istotne dane, o które pytali użytkownicy. To m.in.: rodzaj drugiego paliwa alternatywnego, średnie zużycie paliwa, indywidualny poziom emisji CO2, wartość stanu licznika, jednostka licznika, jednostka stanu licznika, data spisania licznika i podmiot wprowadzający.
Czekając na mPrawo Jazdy…
Po trzecie – na smartfonach z Androidem zaczęliśmy testy nowych powiadomień z mPojazdu. Tu bardzo liczymy na Wasze uwagi i pomysły.
Jeśli model powiadomień się przyjmie, to wprowadzimy go również do innych dokumentów oraz dla użytkowników smartfonów z iOS-em.
– Zmiany w aplikacji dotyczą również mTożsamości. Przygotowujemy się do zupełnie nowej odsłony tego dokumentu – mówi minister Marek Zagórski.
Z tych widocznych to zmiana koloru „belki” nad zdjęciem i danymi właściciela mTożsamości. Z czerwonej zmieniła się na białą. Planujemy, że dokument w zupełnie nowej formie trafi do Was w pierwszym półroczu 2021 r. To bezpieczny termin – będziemy bowiem robić wszystko, by stało się to w pierwszym lub na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 r.
Wśród najistotniejszych zmian można wymienić przede wszystkim rozszerzenie dokumentu o dodatkowe dane.
– Stale pracujemy nad udoskonalaniem i rozwojem mObywatela. Kolejna aktualizacja już 5 grudnia. To wtedy w naszej apce pojawią się mPrawo Jazdy i licznik punktów karnych – przypomina Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.
Na przełomie roku do aplikacji powinna trafić również mKDR, czyli mobilna Karta Dużej Rodziny. Nad jej uruchomieniem pracujemy wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
Ostatnie szlify otrzymuje też właśnie Małopolska Karta Aglomeracyjna, czyli pierwszy bilet okresowy, który trafi do mObywatela.
W dalszych planach mamy również uruchomienie pierwszej legitymacji zawodowej. W tym momencie możemy zdradzić tylko tyle, że chodzi o jeden z zawodów medycznych. Szykujemy też nowe, związane z aplikacją, udogodnienia dla krwiodawców. Więcej szczegółów – już niebawem!
Zalety mObywatela
mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego (mTożsamość), dowodu rejestracyjnego i polisy OC (mPojazd), znajdziecie tam także e-recepty, a uczniowie i studencki – mLegitymacje. Mówiąc w skrócie – mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty.
Dzięki mObywatelowi:
- bezpiecznie pobierzesz, przekażesz i okażesz swoje dane (mTożsamość w wielu sytuacjach zastępuje tradycyjny dowód osobisty),
- zrealizujesz eRecepty bez podawania numeru PESEL,
- sprawdzisz i okażesz dane swojego samochodu,
- korzystasz z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej