Ericsson opublikował najnowszy raport Networked Society City Index. Ranking prezentuje 40 miast uszeregowanych pod względem parametrów związanych z ICT: dostępność, wykorzystanie, inwestycje w rozwój ekonomiczny, społeczny i środowisko naturalne (tzw. triple bottom line). Jednym z kluczowych wnoisków z raportu jest fakt, że miasta o niskiej dojrzałości ICT szybciej poprawiają parametry związane z ICT, niż miasta dobrze funkcjonujące w obszarze teleinformatyki, licząc na
dogonienie liderów. Wiele miast ma również możliwość przeskoczenia innych poprzez unikanie rozbudowy drogiej i coraz częściej zbędnej infrastruktury fizycznej, a zamiast tego wybieranie inwestycji w zaawansowane aplikacje oparte o zaawansowane technologie mobilne.
Patrik Regårdh, szef Ericsson’s Networked Society Lab wyjaśnia znaczenie ICT w rozwijających się miastach: – ICT było zadaniem departamentu IT. Dziś, gdy widzimy tak wiele możliwości, które daje nam rozwój ICT, to pojęcie wyewoluowało i jest dziś zbiorem umiejętności menedżerskich. Dlatego, kierowanie organizacją i różnymi elementami miast jest w coraz większym stopniu oparte o ICT, tak by zapewnić jak największą efektywność i innowacyjność. ICT dodaje efektywność do właściwie wszstkich obszarów życia w mieście – od służby zdrowia, poprzez transport, aż do dostarczania mediów.
Pięć czołowych miast w rankingu (Sztokholm, Londyn, Paryż, Singapure I Kopenhaga) pozostały identyczne jak w ubiegłym roku, jedynie Paryż wyprzedził Singapur i zajmuje obecnie 3 miejsce. Dziewięć nowych miast dodanych do ranking to Berlin, Monachium, Barcelona, Ateny, Rzym, Warszawa, Maskat, Abu Zabi i Dubai. Wśród nich, Monachium ma najwyższy ranking, a następne najwyższe wyniki osiągnęły Berlin i Barcelona.
Kolejną nowością w tegorocznym raporcie są trzy prognozy dla przyszłości rozwoju urbanistycznego związanych z nowymi technologiami, rozwiązaniami ICT i aplikacjami:
- Smart miasta: Ludzie bardziej niż instytucje będą kształtowali rozwój miasta, wraz z większą liczbą otwartych systemów politycznych będzie dochodziło do rozproszenia władzy.
- Zredefiniowane PKB: przechodząc do ekonomii współpracy i dzielenia się, rozwiązania ICT dostarczą narzędzi do wykreowania większej wartości z mniejszej ilości zasobów.
- Siła współpracy: organizacje sieciowe przyszłości będą bardziej elastyczne i efektywne dzięki współpracy. Dlatego, zmienią się również warunki zarządzania miastem, wymagając zmian legislacyjnych.
Ranking Ericsson Networked Society City Index powstał przy współpracy ze Sweco, grupą zajmującą się inżynierią zrównoważonego rozwoju i designem.