Dzisiejszy świat stawia przed rodzicami nie lada wyzwania. Nasze życie stale przyspiesza, pracujemy coraz więcej, a czasu wolnego mamy coraz mniej – wychowywanie dziecka w takich warunkach to prawdziwe wyzwanie. Jak dowodzi badanie Samsung Techonomic Index, współczesne technologie są niezwykle pomocne w utrzymywaniu relacji z najbliższymi, w tym również relacji pomiędzy rodzicami a ich pociechami.
Internet stał się dziś nieodłącznym elementem życia dzieci od ich najmłodszych lat. Nierzadko już przedszkolaki są w stanie wprowadzić nas swoimi umiejętnościami w osłupienie. To za sprawą stale rosnącej liczby sprzętu elektronicznego, który pojawia się w naszych domach – podłączenie do Internetu posiadają smartfony, tablety, w tym również te dedykowane dzieciom, większość telewizorów, a nawet… pralki. Nic więc dziwnego, że w mediach i szeroko rozumianych środowiskach pedagogicznych toczy się dyskusja na temat wpływu technologii na rozwój i wychowywanie dzieci.
Eksperci wskazują zarówno na pozytywne, jak i negatywne aspekty wychowania z technologią. Niezaprzeczalnie pozytywnym efektem jest zwiększona możliwość kontroli dzieci przez rodziców, podczas gdy przebywają one poza domem. Badanie Samsung Techonomic Index ujawnia sposoby, w jakie rodzice kontaktują się ze swoimi dziećmi w takich sytuacjach. Okazuje się, że ponad jedna trzecia rodziców (36%) komunikuje się ze swoimi dziećmi za pomocą wiadomości tekstowych. Kolejne niespełna 30% korzysta w tym celu z poczty elektronicznej, natomiast 15% używa wideorozmów.
Istnieje jednak także druga strona medalu. O ile pozostanie z dzieckiem w stałym kontakcie jest dzisiaj dużo łatwiejsze niż jeszcze 10 lat temu, o tyle sam dostęp do sieci może stanowić źródło wielu zagrożeń. Jak pokazuje raport „Dzieci sieci” sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ponad połowa dzieci w wieku gimnazjalnym posiada już konta w serwisach społecznościowych. Nietrudno wyobrazić sobie jak łatwo za pomocą Facebooka nawiązać kontakt z nieodpowiednią osobą, która wykorzysta dziecięcą naiwność. Internet to również gry o często nieodpowiednich treściach, nielegalne strony i zakupy internetowe.
Niezmiernie ważna jest więc odpowiednia kontrola rodziców. Czas spędzany przez dziecko przed komputerem powinien być jasno określony oraz możliwie jak najlepiej spędzony. W gestii rodziców leży więc zaproponowanie dziecku ciekawych stron i aplikacji. Wiele rozwijających aplikacji dostępnych jest zwłaszcza na tabletach – zarówno kilkuletnie maluchy, jak i nastolatki mogą znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych szczególnie rozwijające będą np. aplikacje naśladujące odgłosy zwierząt lub dziecięce memory. Młodzież może natomiast korzystać z wielu aplikacji informacyjnych, aplikacji do nauki języków, bądź ebooków.
Niezaprzeczalnie, technologia wspomaga rozwój dzieci. Dodatkowo, wymagające warunki rynku pracy pozostawiają coraz mniej miejsca dla osób niepotrafiących obsługiwać komputera. Brak zdolności swobodnej obsługi komputera i innych urządzeń technologicznych może dziś prowadzić wręcz do wykluczenia cyfrowego i problemów z wytworzeniem pewnych kompetencji. Przykładem na to, jak technologia może wpływać pozytywnie na rozwój dzieci jest inicjatywa Samsung Mistrzowie Kodowania. Poprzez naukę programowania, dzieci w pożyteczny sposób oswajają się z technologią. Ponadto, program rozwija także wiele innych umiejętności, m.in. kreatywne myślenie, czy zdolności analityczne.
W dobie rozwijającej się w błyskawicznym tempie technologii, stałych modernizacji miejsc pracy i szeroko rozumianej cyfryzacji społeczeństwa, nie może być już dzisiaj mowy o wychowywaniu dzieci bez właściwego przygotowania do korzystania z technologii. Nikt dziś nie wie, jak postęp technologiczny zmieni naszą rzeczywistość na przestrzeni najbliższych lat, wiadomo jednak, jak można się do tego przygotować. Zadaniem nowoczesnych rodziców jest więc jak najlepsze wprowadzenie swoich dzieci w świat technologii i informatyki, a firma Samsung dokłada wszelkich starań aby ten start był możliwie najłatwiejszy i jak najbardziej inspirujący.