Jak zaprezentować się światu w social media? Jak udany cyberatak może pozbawić nas wody w kranie? Jak smartfon rozpoznaje odcisk palca właściciela, a jak skaner tęczówki wie kogo wpuścić do strzeżonego korytarza? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych zagadnień z pogranicza technologii, kryminalistyki i życia towarzyskiego znajdą się w wykładach i lekcjach organizowanych przez NASK 25 i 26 września w ramach XXI Festiwalu Nauki w Warszawie.
Zajęcia zostały przygotowane z myślą o gimnazjalistach i starszych uczniach szkół podstawowych. Eksperci NASK będą m.in. omawiać sposoby identyfikacji biometrycznej, czyli automatycznego rozpoznawania charakterystycznych cech wyglądu i budowy ciała. Biometria korzysta m.in. z analizy rysów twarzy, unikatowych wzorów tęczówki oka oraz linii papilarnych. Automatyczne systemy identyfikacji osób przydają się policji, ale nie tylko. Od kilku lat w Polsce działają paszporty biometryczne. Dane posiadacza takiego dokumentu zawierają odpowiednie zdjęcie, które można poddać analizie pod kątem charakterystycznych cech oraz skan odcisków palców.
W programie NASK znalazł się też wykład na temat ataków hakerskich na instalacje przemysłowe. To temat aktualny i bardzo poważny. Większość urządzeń w fabrykach, wodociągach, firmach energetycznych a także niemało sprzętu w szpitalach działa automatycznie. Urządzenia sterowane są przez komputery, które mogą paść ofiarą hakerów. Gdyby coś takiego spotkało ważną instalację, np. dostarczającą do naszych mieszkań wodę lub prąd, mogłoby to spowodować poważne kłopoty.
Dla uczestników lekcji specjaliści z NASK przygotowali również interesujące tematy, związane z używaniem mediów społecznościowych. Powszechność ich użycia sprawia, że życie towarzyskie już dawno przestało być życiem prywatnym. W internecie użytkownicy social media dzielą się informacjami na temat wakacji, randek, oglądanych filmów, ulubionych ubrań i jedzenia, poglądów politycznych i wielu innych ważnych dziedzin życia. Z jednej strony to okazja, by się zaprezentować, podzielić wiedzą lub ciekawymi aktywnościami. Z drugiej ciągłe wystawienie na ocenę innych wpędza wielu młodych ludzi w kompleksy. Poza tym nasza aktywność w mediach społecznościowych stopniowo buduje naszą “elektroniczną wizytówkę”, która przetrwa długi czas i będzie oceniana już nie tylko przez rówieśników w szkole, ale również np. przez potencjalnego pracodawcę lub przyszłych teściów. Warto się zastanowić, co w takim razie w tej wizytówce powinno się znajdować.
NASK uczestniczy już po raz kolejny w Festiwalu Nauki w Warszawie, przyłączając się jako Państwowy Instytutu Badawczy do idei propagowania wiedzy i innowacyjności. Zapraszamy do aktywnego udziału w XXI Festiwalu Nauki, odbywającym się w dniach 22 września – 1 października.