piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Ogień zwalczaj ogniem. Pojedynek sztucznych inteligencji dla bezpieczeństwa sieci

    Zobacz również

    Sztuczna inteligencja (z ang. Artificial Intelligence) jest jednym z wiodących tematów poruszanych podczas dyskusji nad technologiami przyszłości. Zdarza się, że wykorzystywana jest w złych celach, na przykład do włamań do sieci komputerowych. Na szczęście z tego narzędzia potrafią skutecznie korzystać także firmy produkujące urządzenia zabezpieczające.

    - Reklama -

    Zdolność błyskawicznej nauki i nieustanne doskonalenie algorytmów to gwarancja szybkiego rozwoju Sztucznej Inteligencji. O ile jednak zwykle wykorzystywana jest ona do celów naukowych czy biznesowych, znajduje też zastosowania w świecie cyberprzestępczości. Cyberprzestępcy zaczynają wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia nowych zagrożeń, które są w stanie obejść zabezpieczenia konwencjonalnych zapór. Każda sieć i urządzenie będą w przyszłości narażone na nowe generacje inteligentnych wirusów, które będą nie tylko skuteczniejsze od jakichkolwiek znanych dziś zagrożeń, ale będą zdolne uczyć się w czasie rzeczywistym. Przykładowo wirus może pozostawać w stanie uśpienia przez kilka dni tylko po to, aby zostać zaklasyfikowanym jako nieszkodliwy, by następnie aktywować się. Konsekwencją działalności wirusa może być nie tylko zablokowanie komputerów w sieci, ale też kradzież dużych ilości danych osobowych i poufnych, a także wykorzystanie jednostek połączonych w sieci jako komputerów-zombie stosowanych do ataków DDoS.

    Uprzedzić problem

    Aby móc przeciwdziałać coraz bardziej wyrafinowanym atakom, potrzebna jest adekwatna, zaawansowana ochrona sieci. Usługa ATP (Advanced Threat Protection) wprowadzona przez Zyxel, w serii zapór sieciowych o tej samej nazwie, wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania i eliminowania potencjalnych zagrożeń, zanim zostaną zainstalowane i zaczną wyrządzać szkody.

    Podstawowym narzędziem stosowanym w ATP jest sandboxing. Bada ono aktywność plików w czasie rzeczywistym, wykrywając i blokując te z nich, które są nieznane i mogą okazać się złośliwe. Usługa uruchamia je w kontrolowanym środowisku ochronnym do złudzenia przypominającym rzeczywisty system. Potencjalne zagrożenia są następnie analizowane przy użyciu sztucznej inteligencji i najnowszych danych dostępnych w systemie ATP. Istotną częścią systemu ATP jest chmura, dzięki której wszyscy użytkownicy usługi mogą udostępniać informacje o nowych zagrożeniach niemalże w czasie rzeczywistym.

    – Hakerzy i cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję uczącą się jak ominąć zabezpieczenia. Naszym zadaniem w branży bezpieczeństwa sieci jest być o krok przed nimi i wykorzystywać sztuczną inteligencję do przeciwdziałania atakom – mówi Aleksander Styś, VAR Account Manager w Zyxel Communications. – Jest to taktyka zwalczania ognia ogniem – dodaje.

    Usługa ATP oprócz Sandboxingu oferuje też między innymi takie narzędzia jak SecuReporter służący do kompleksowej analizy danych i ich raportowania, a także narzędzia filtrujące botnety, lokalizujące zagrożenie pod względem geograficznym czy zapobiegające atakom za pośrednictwem aplikacji.

    ŹródłoZyxel
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...