W Ministerstwie Cyfryzacji odbył się okrągły stół kobiet, które są cyfrowymi ekspertkami i aktywnie działają na rzecz rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych. W spotkaniu uczestniczył wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Wnioski z dzisiejszego spotkania mają pomóc w realizacji celów wyznaczonych w Programie Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Jednym z jego założeń jest to, aby do 2030 r. kobiety będą stanowiły 29 proc. specjalistów ICT.
Okrągły stół na rzecz wzrostu liczby kobiet w zawodach IT
Niski odsetek kobiet pracujących na stanowiskach specjalistów ICT
W 2022 r. w Polsce kobiety stanowiły tylko 16,7 proc. osób pracujących w ICT. To poniżej średniej europejskiej wynoszącej 18,9 proc. Sytuacja ta wynika m.in. z niskiej chęci kobiet do studiowania tego typu kierunków. W 2021 r. absolwentki kierunków uczelni wyższych związanych z ICT stanowiły jedynie 0,9 proc. wszystkich absolwentów, podczas gdy w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosił 3,2 proc. Jeszcze mniej korzystnie sytuacja wyglądała w przypadku szkół średnich kształcących w zawodach z zakresu ICT, gdzie relacja absolwentek do absolwentów wynosiła 1,5 proc. do 14 proc.
Większy udział kobiet w rynku pomoże zmniejszyć deficyt wykwalifikowanych kadr
– Równowaga płci w tym zakresie jest korzystna zarówno dla samych kobiet, jak i dla rozwoju branży. Większy udziału kobiet w sektorze ICT przyczyni się do zwiększenia różnorodności, która zapewni nie tylko innowacyjność branży, lecz także zmniejszy wciąż rosnący deficyt wykwalifikowanych kadr. Koncepcja okrągłego stołu powstała, ponieważ zależy nam, aby rozmawiać z ekspertkami tego obszaru i zaprojektować najbardziej optymalne rozwiązania. Chcemy również promować kobiety, które już osiągnęły sukces, mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i będą wspierać inne osoby – powiedział podczas wydarzenia wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych ma wesprzeć kobiety w sektorze ICT
Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, opracowany przez Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza szereg różnych zmian i ulepszeń. Jego celem jest stały wzrost poziomu kompetencji cyfrowych przez zapewnienie każdemu w Polsce możliwości ich rozwoju stosownie do potrzeb. Program zakłada również, że w 2030 r. kobiety będą stanowiły 29 proc. wśród specjalistów ICT.
Podczas okrągłego stołu przedstawiono szereg propozycji, zarówno tych legislacyjnych, jak i rekomendacji działań nielegislacyjnych, które pomogą w realizacji programu.
Tematy, jakie zostały poruszone to m.in.:
- Jak skutecznie zwiększyć udział kobiet wśród specjalistów ICT?
- Jakie bariery kobiety napotykają w swoim życiu zawodowym w sektorach stereotypowo kojarzonych jako męskie zawody i jak przezwyciężać te bariery?
- Co zrobić, aby zniknął “szklany sufit” w ICT?
- Jakie są rekomendacje uczestniczek okrągłego stołu w zakresie re-skillingu i up-skillingu kobiet w ICT? Jakie są dobre praktyki w tym obszarze?
- Jakie są rekomendacje uczestniczek wynikające z dobrych praktyk dotyczące działań szkoleniowych kierowanych do kobiet w zakresie ICT?