Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt trzeciej wersji dyrektywy PSD (Payment Service Directive). Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mogą ułatwić m.in. płatność zobowiązań podatkowych oraz obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych – m.in. powstającego w Polsce KSeF. UE pracuje nad trzecią wersją dyrektywy PSD. Fintechy dostarczające oprogramowanie do płatności faktur oczekują, że PSD3 ułatwi przepływ informacji między przedsiębiorstwami i administracją skarbową.
Dzięki szerszemu zakresowi otwartej bankowości, systemy księgowe korzystające z interfejsów API mogą usprawnić obsługę Krajowego Systemu eFaktur (KSeF).
Trzecia odsłona dyrektywy PSD ma ułatwić m.in. wymianę informacji między bankami, organami podatkowymi i podmiotami przetwarzającymi płatności. Pozytywny stosunek do rozwoju otwartej bankowości deklaruje aż 71 proc. dyrektorów finansowych, uczestniczących w badaniu zrealizowanym przez szwedzki fintech Tink. Niestety, branża open banking zdominowana jest obecnie przez tradycyjne banki, które najczęściej oferują wyłącznie podstawowe płatności i podgląd rachunku. Znacznie większe możliwości są w stanie zapewnić niezależni dostawcy usług finansowych. Europejskie fintechy oczekują więc, że PSD3 pozwoli usprawnić operacje realizowane przez klientów korporacyjnych oraz przedstawicieli sektora MŚP. Mowa tu głównie o płatnościach faktur w krajach UE.
– Duże pole do rozwoju w sektorze otwartej bankowości mają rozwiązania umożliwiające realizację płatności za pośrednictwem programów księgowych. Dzięki dostępowi do informacji o rachunkach, systemy tego typu pozwalają na połączenie transakcji z fakturami kosztowymi i przychodowymi, a w opisie przelewu umieścić dokładnie te dane, które użytkownik wprowadził w programie np. numer faktury czy szczegóły płatności – tłumaczy Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój platformy Banqup w Polsce.
Open banking i KSeF
Otwarta bankowość może także ułatwić opłacanie zobowiązań podatkowych. Dzięki interfejsom API, programy księgowe będą w stanie usprawnić obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych, które zgodnie z planami Komisji Europejskiej mają być sukcesywnie wprowadzane we wszystkich krajach wspólnoty.
– O otwartej bankowości warto pamiętać również w kontekście KSeF, który ma się stać w Polsce obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Korzystając z API, płatność za fakturę zlecić można bezpośrednio z aplikacji księgowej, dodając w zleceniu numer faktury KSeF i wiążąc płatność z fakturą po stronie odbiorcy. Wystarczy, że użytkownik wybierze w programie zobowiązanie do zapłaty i kliknie w przycisk “zapłać”, a natychmiast zostanie przekierowany na stronę banku, na której zatwierdzi przelew. Taka płatność zajmuje kilkanaście sekund i jest wolna od ryzyka błędu związanego z ręcznym wpisywaniem danych – mówi Krzysztof Pulkiewicz.
Co dalej z PSD3?
Wstępny projekt dyrektywy możemy poznać jeszcze w tym roku, ale na jej wejście w życie trzeba będzie poczekać co najmniej trzy lata. Najbardziej prawdopodobny termin wprowadzenia nowych regulacji dotyczących otwartej bankowości to rok 2026.