Czym są kompetencje przyszłości? Kto potrzebuje ich najbardziej i jak wspierać ludzi w ich nabywaniu? Rok temu otworzyliśmy Orange Digital Center (ODC) w Polsce – inicjatywę na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości rozumianych nie tylko jako umiejętności cyfrowe, ale przede wszystkim społeczne. Co się zadziało w tym czasie, a co przed nami? ODC to międzynarodowa inicjatywa społeczna Grupy Orange, która dzieje się i u nas. Połączyła wszystkie projekty edukacji pozaformalnej w Fundacji Orange: Pracownie Orange, FabLaby powered by Orange i pozwoliła również otworzyć nowy: Szkołę Kodowania.
To bezpłatna nauka programowania od podstaw dla osób, które z różnych powodów mają utrudniony dostęp do takiej opcji rozwoju. Poza dawką wiedzy technicznej, Szkoła Kodowania wspiera uczestniczki i uczestników w rozwoju umiejętności społecznych. Zapewnia networking, spotkania inspiracyjne i profesjonalne doradztwo zawodowe. Prowadzimy ją razem z Pomorską Fundacją Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Kursy programowania Javy i Pythona ukończyło już 70 osób, natomiast ścieżkę UX w listopadzie ukończy 35 kolejnych. Dla wszystkich chętnych dostępny jest też bezpłatny kurs online Szkoły Kodowania.
W warszawskim FabLab powered by Orange, który jest częścią Orange Digital Center, dzięki wsparciu trenerek i trenerów można nauczyć się, jak twórczo korzystać z technologii, aby stworzyć rozmaite przedmioty – od biżuterii po drona. Zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.
Dzięki projektom w FabLabie wspieramy także kobiety – zachęcamy je do odkrywania swojego potencjału, realizacji kreatywnych projektów, aby mogły zdobywać nowe kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Do takich projektów zaliczamy warsztaty nowoczesnego rzemiosła dla kobiet – MakerWoman. Część zajęć dostępna była także w języku ukraińskim jako okazja do zintegrowania się w gronie twórczyń z Polski i Ukrainy, wzajemnego wsparcia, podzielenia się doświadczeniami, a także zainspirowania do dalszego rozwoju.
Popularnym projektem w FabLabie był również YouthLab – skierowany do młodych osób w wieku 16-25 lat, które chcą zdobyć solidne podstawy znajomości nowych technologii i ułatwić sobie start na rynku pracy.
Łącznie, przez cały rok w FabLab powered by Orange w różnych bezpłatnych warsztatach wzięło udział 2797 osób. Razem z Robisz.to udało nam się odbyć 1023 godzin warsztatów. Cieszymy się z zainteresowania i zachęcamy do udziału w kolejnych kursach FabLabu.