Stepnica, Marianowo, Drawno, Stare Czarnowo i Kozielice to nie tylko urokliwe miejscowości w województwie zachodniopomorskim, ale także gminy, które wczoraj dołączyły do Zachodniopomorskiej Unii Światłowodowej (ZUŚ). Już 11 gmin i powiatów w tym regionie będzie współpracować z Orange Polska przy realizacji inwestycji światłowodowych.
Największą korzyścią z udziału w unii jest usprawnienie komunikacji pomiędzy samorządem i inwestorem. Czemu to takie istotne? Przedstawiciele samorządu wiedzą, w którym miejscu potrzebna jest sieć, jak usprawnić inwestycję albo czy uda się ją zrealizować z innymi inwestycjami gminnymi.
Współpraca w ramach ZUŚ to także dostęp do publicznych e-usług i rozwiązań Smart City. A tutaj mamy sporo do zaoferowania. W kilku polskich miastach wdrażamy obecnie system inteligentnego oświetlenia miejskiego, inteligentne rowery, ławki (we współpracy ze startupem SEEDIA – odcinek GS z ich udziałem zobaczycie poniżej), monitoring miejski, parkingi (we współpracy z NaviParking) i monitorowanie jakości powietrza. Dobrym przykładem tworzenia Smart City jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Podłączamy domy i szkoły
Na terenie województwa zachodniopomorskiego Orange Polska realizuje inwestycję współfinansowaną ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Do 2020 roku światłowód dotrze do ponad 55 tys. gospodarstw domowych i 83 szkół w tym regionie.
Gdzie jeszcze działamy
To kolejna po Lubuskiej, Pomorskiej i Mazowieckiej, Unia Światłowodowa. Do tej pory przystąpiło do nich w sumie 160 gmin.
Światłowód Orange dociera już do 100 miast w Polsce, a korzysta z niego ponad 2,7 mln gospodarstw domowych. Planujemy, że do 2020 roku z naszego światłowodu skorzysta nawet 5 mln gospodarstw domowych.