We wrześniu w FabLab powered by Orange rusza projekt Young Makers! Choć bezrobocie w Polsce jest stosunkowo małe, nadal istnieją grupy, którym trudno wejść na rynek pracy. Należy do nich grono osób, które po uzyskaniu pełnoletniości muszą rozstać się z domem dziecka czy rodziną zastępczą. Każda z nich musi w wieku 18 lat z dnia na dzień zdobyć pracę i dach nad głową. Odsetek bezrobocia w tej grupie sięga aż 45%.
W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie w FabLab powered by Orange rusza projekt Young Makers. Jest skierowany do młodzieży w wieku 16-21 lat pochodzącej z domów dziecka i rodzin zastępczych.
Do końca roku szkolnego 36 uczestników projektu przejdzie cykl zajęć łączących miękkie kompetencje, nowe technologie i tradycyjne rzemiosło. Część pierwsza to warsztaty pomagające w odkryciu swoich mocnych stron oraz nauka podstaw modelowania 3d i tworzenia aplikacji mobilnych. W drugim etapie każdy wybierze spośród 165 godzin warsztatów zajęcia z podstaw krawiectwa, frezowania 3d, elektroniki oraz zaawansowanego oprogramowania do modelowania 3d i 2d.
– W FabLabie każdy może zacząć projektować. To doskonała przestrzeń, by odkrywać nieznane dotąd talenty, eksperymentować z różnymi materiałami i szukać w sobie nowych pasji. Już po krótkich warsztatach może się okazać, że elektronika czy modelowanie 3d nie są takie straszne, jak się wydaje na początku – mówi Maciej Naskręt ze Stowarzyszenia Robisz.to.
Organizatorzy stawiają sobie za cel, by stworzyć jak najlepszy kontekst do rozwoju oraz zachęcić uczestników do samodzielnego podejmowania decyzji i brania spraw w swoje ręce.
— Chcemy wzmacniać poczucie własnej wartości i wspierać uczestników w zdobywaniu konkretnych, wymiernych umiejętności. Wszystko po to, by mogli łatwiej znaleźć pracę czy staż — dodaje Karolina Kulczycka z Fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca, partnera projektu.
Cała inicjatywa jest możliwa dzięki grantowi uzyskanemu z francuskiej Fundacji Orange.
— Wspieramy FabLab powered by Orange, bo widzimy, że to miejsce rozwoju kreatywności młodzieży, kobiet i innych grup, które nie miałyby dostępu do technologii bez naszego udziału. Edukacja cyfrowa jest świetną okazją, by zwiększyć ich kompetencje na rynku pracy. Życzę wszystkim uczestnikom doskonałych projektów — dodała w czasie oficjalnego otwarcia projektu Françoise Cosson, szefowa francuskiej Fundacji Orange.
Young Makers to nie pierwszy projekt pomagający w zmianie jakości życia. W czerwcu zakończył się projekt START-UP JUMP dla uczniów szkół średnich, a w lipcu inicjatywa przeznaczona dla kobiet wracających lub wchodzących na rynek pracy – Maker Woman. Specyfiką warszawskiego FabLabu – obok pasji do tworzenia, konstruowania i projektowania – jest zaangażowanie społeczne i chęć odpowiadania na potrzeby poszczególnych grup społecznych.
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Robisz.to, partnerami – Fundacja Orange oraz Fundacja Program Pomocy Pierwsza Praca.