Właśnie przekroczono 300 tys. gospodarstw domowych i 3 tys. szkół, które znalazły się w zasięgu wybudowanej przez Orange Polska sieci światłowodowej w ramach projektów POPC. To oznacza położenie niemal 20 tys. km linii światłowodowych i wykonanie 75% prac, których się podjęto. Całkowita wartość zrealizowanych już inwestycji wynosi 1,15 mld zł. Z czego wkład własny Orange Polska to 338 mln 754 tys. zł. Reszta stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Inwestycje w ramach POPC operator realizuje na terenach tzw. „białych plam”, czyli obszarach słabo zaludnionych. Dlaczego są tak istotne? Ponieważ dają równe szanse w dostępie do edukacji, wykonywania zdalnej pracy, prowadzenia biznesu czy załatwiania codziennych spraw online mieszkańcom wsi czy małych miasteczek. Brak internetu to jeden z czynników wykluczenia społeczno – cyfrowego.
Finalnie, dzięki inwestycjom realizowanym z dofinansowanie UE, światłowód dotrze do 4 757 miejscowości w 646 gminach. Współpraca z samorządami jest coraz lepsza i postrzegają one światłowody, jako coś niezbędnego w życiu mieszkańców i dającą szansę gospodarczego rozwoju.
– Szybki internet dla mieszkańców naszej gminy, to epokowa inwestycja na miarę niegdysiejszej elektryfikacji wsi. Program POPC stał się ogromną szansą dla mieszkańców gminy na szybki internet, który jest kluczowy dla pracy i edukacji. Światłowód jest podstawowym elementem bezpieczeństwa i oknem na świat – przekonuje Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna.
– W każdym domu jest komputer, czasami więcej niż jeden. Służy zdalnemu uczeniu się, często pracy. Można bez przesady powiedzieć, że te urządzenia są podstawą egzystencji wielu rodzin. Trudno to sobie jednak wyobrazić bez rozbudowanej sieci światłowodowej – dodaje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.