czwartek, 19 września, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Orange: Równo nie znaczy tak samo

    Zobacz również

    „Pracodawca na TAK – racjonalne usprawnienia w pracy dla osób z niepełnosprawnościami” – to raport, który opublikowała Fundacja TAKpełnosprawni. W badaniu udział wzięło 124 pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, w tym także Orange Polska.

    - Reklama -

    Racjonalne usprawnienia to działania, które ułatwiają zatrudnienie, awans i pracę w zawodzie osobom z niepełnosprawnościami. Nie tylko to. Również zwiększają ich produktywność na równi z innymi pracownikami, bez obciążenia dla pracodawcy. Powinny być zgłoszone przez osobę z niepełnosprawnością, a ich niewdrożenie bez podania przyczyn stanowi naruszenie zasady równego traktowania i może być jednym z przejawów dyskryminacji. Racjonalne usprawnienia to jednak wciąż mało znany temat. Zarówno dla pracodawcy jaki i pracownika

    Usprawnienia w cenie

    W przeanalizowanych ankietach osoby z niepełnosprawnością zwracały uwagę na to, że największe wyzwanie dla nich stanowią bariery na stanowiskach pracy, a nie sama niepełnosprawność. Wśród najczęściej wdrażanych racjonalnych usprawnień pracodawcy wymienili m.in.: elastyczny czas pracy, pracę na część etatu, dostosowanie obowiązków oraz dostępność architektoniczną. Z kolei ankietowani pracownicy wskazywali: elastyczny czas pracy, pracę zdalną, ergonomiczne stanowisko czy spokojniejsze miejsce do pracy.

    A jak wygląda to w Orange

    Już w 2013 roku powstał u nas Program „Zdrowie na TAK”, którego celem jest budowanie otwartego i przyjaznego środowiska pracy, w szczególności dla pracowników z niepełnosprawnościami. Przed jego uruchomieniem prowadziliśmy szeroki dialog z pracownikami, pytając także o potrzeby osób z niepełnosprawnościami i ich pomysły na działania. W ramach programu pracownicy z niepełnosprawnościami mogą skorzystać m.in. ze wsparcia finansowego (pakiet adaptacyjny), pakietu usług medycznych czy dodatkowego wyposażenia stanowiska pracy.

    Program jest stale rozwijany w odpowiedzi na głosy pracowników i dostosowany do hybrydowego modelu pracy. Istotnym elementem są działania informacyjne i edukacyjne, które mają na celu zwiększanie świadomości kadry menedżerskiej i członków zespołu w zakresie współpracy oraz uprawnień przysługujących osobom z niepełnosprawnościami, a także budowanie otwartej i przyjaznej kultury organizacyjnej.

    Obecnie w Orange Polska pracuje ok. 2% pracowników posiadających orzeczenia o niepełnosprawności. Gdy zaczynaliśmy program – wskaźnik wynosił 0,8%.

    Pomysłodawcą i inicjatorem Raportu jest Fundacja TAKpełnosprawni, która promuje zatrudnienie i inkluzję osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy. Jednym z partnerów raportu jest Orange Polska.

    ŹródłoOrange
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Słuchawki Sony z serii 1000X teraz w kolorze Smoky Pink

    Sony poinformowało o wprowadzeniu nowej wersji kolorystycznej nagradzanych słuchawek z serii 1000X z wiodącym systemem redukcji hałasu.​​​Dwa modele z...