Pierwszym Forum OSEregio w Ostrołęce (20 września) rozpoczęliśmy cykl spotkań, które odbędą się w wielu regionach kraju. Fora będą wsparciem dla szkół chcących przystąpić do programu OSE, a także platformą współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych środowisk edukacyjnych – szkół, kuratoriów i samorządów. W ostrołęckim forum wzięli udział m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski, zastępca Dyrektora NASK Bartłomiej Klinger, mazowiecki wicekurator
oświaty Dorota Skrzypek, a także przedstawiciele samorządów, dyrektorzy szkół i nauczyciele.
– Chcemy zacząć mówić o polskiej szkole jako na wskroś nowoczesnej. W każdym aspekcie – ze względu na szybki internet, nowoczesne wyposażenie, ale także dlatego, że i nauczyciele są nowocześni. Program OSE to początek – powiedział minister Marek Zagórski, inaugurując spotkanie.
Podczas konferencji omawiano korzyści, jakie dla systemu edukacyjnego niesie wdrażany system Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
– Ten program przyczynia się do rozwoju nowych form kształcenia oraz podnoszenia kompetencji i umiejętności cyfrowych, zarówno uczniów, jak i nauczycieli – mówił minister cyfryzacji.
Podczas debaty panelowej „Uczeń w cyfrowym świecie” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji i NASK szeroko omawiano założenia programu OSE, a także rozmawiano o wykorzystaniu technologii cyfrowych w procesie edukacji.
– OSE chcemy tworzyć nie tylko jako światłowód w szkole, to jest jedynie pierwszy krok, który wykonamy. Zależy nam na tym, żeby nauczyciele potrafili wyciągnąć nasze dzieci z obszaru płytkiej rozrywki, żeby one zobaczyły, że za tą technologią jest mnóstwo rzeczy, których się mogą nauczyć, są talenty, które mogą rozwinąć, są umiejętności, które mogą potem wykorzystać w pracy czy w codziennym życiu – przekonywał Bartłomiej Klinger.
W ramach OSEregio odbyły się także warsztaty dotyczące wykorzystania technologii cyfrowych podczas zajęć w szkole, m.in. „Nowe technologie w edukacji, jak wykorzystać smartfon w szkole?” oraz „Lekcja: Enter. Świat nowej edukacji”. Uczestnicy spotkania obejrzeli też transmitowaną na żywo lekcję pokazową ze szkoły w Pasiekach, jak również przez cały dzień mogli korzystać z porad ekspertów – dotyczących przyłączenia do OSE, bezpieczeństwa w sieci oraz programów OSEhero i mLegitymacje.
Podczas forum zostały wręczone nagrody dla pierwszych zwycięzców konkursu #OSEwyzwanie. Na początek poznaliśmy laureatów z Mazowsza – to aż 125 szkół, które otrzymały w pełni wyposażone mobilne pracownie multimedialne.