Firma Panasonic stworzyła linię telewizorów klasy premium 4K Pro z myślą o ustanowieniu nowego standardu jakości obrazu telewizyjnego — wierniejszego wizji reżyserów i operatorów niż kiedykolwiek wcześniej. Było to możliwe za sprawą połączenia zaawansowanej mocy obliczeniowej procesora Panasonic 4K Studio Master i konstruowanych na zamówienie paneli, które obsługują nie mniej niż 90% zakresu barwowego określonego w specyfikacji Digital Cinema Initiative (DCI).
W celu uświetnienia chwili wejścia na rynek przełomowego telewizora OLED TX-65CZ950E firma Panasonic postanowiła udoskonalić technologię 4K Pro w jeszcze większym stopniu.
Hollywood w Twoim domu
Aby zyskać całkowitą pewność, że połączenie technologii 4K Pro i OLED w modelu TX-65CZ950E faktycznie będzie zapewniało zupełną i wyjątkową wierność wobec wizji filmowców, firma Panasonic nawiązała współpracę z cenionym hollywoodzkim specjalistą ds. koloru Mikiem Sową w celu dostrojenia i zatwierdzenia jakości obrazu telewizyjnego.
Sowa, znany przede wszystkim z pracy przy filmach takich jak Niepamięć czy Zbuntowana, tak wypowiada się na temat swoich doświadczeń z technologią Panasonic 4K Pro zastosowaną w TX-65CZ950E: „Panasonic udowadnia swoje zaangażowanie w dążeniu do doskonałości. Ich najnowszy telewizor 4K Pro zaprojektowany został w myśl mojego zawodowego motto: żadnych kompromisów. Mój świat, w którym historie opowiada się obrazem, koncentruje się wokół precyzji odwzorowania barw i zapotrzebowania na ekran, który jest w stanie zadośćuczynić twórczej wizji. Panasonic zaprojektował swój najnowszy telewizor OLED 4K Pro na poziomie, jakiego mógłbym oczekiwać tylko wobec profesjonalnych ekranów”.
Zaangażowanie Sowy w rozwój nowej generacji 4K Pro wpisuje się w ścisłą współpracę, jaką Panasonic utrzymuje z Hollywood od czasu uruchomienia w 1993 roku obiektu Panasonic Hollywood Laboratory (PHL) z myślą o ustanawianiu branżowych standardów i pracach nad technologiami dążącymi do perfekcji w dziedzinie jakości obrazu. Wiceprezes i dyrektor PHL Ron Martin ujął to w następujący sposób: „Panasonic Hollywood Lab zapewnia istotne powiązanie twórczej społeczności Hollywood z branżami rozwoju i inżynierii produktów — traktujemy je niezwykle poważnie. Naszym celem pozostaje bezkompromisowe dążenie do doskonałości w zakresie jakości obrazu. Współpraca ze specjalistą ds. koloru takim jak Mike Sowa, reprezentowany przez niego poziom wiedzy i zaangażowanie w proces dostrajania jakości obrazu dają nam ogromną przewagę”.
Historia 4K Pro
Od pierwszych dni telewizji musieliśmy godzić się z brakiem możliwości obejrzenia w domowym zaciszu tego, do czego dążyli reżyserowie. Jednak dla firmy Panasonic dochowanie wierności wizji reżysera od dawna było naczelną zasadą podczas pracy nad jakością obrazu. W związku z tym zebrano doświadczenie gromadzone przez całe dekady w świecie wideo, sprzęgnięto je z technologiami przetwarzania obrazu właściwymi zastosowaniom profesjonalnym i stworzono linię telewizorów klasy premium 4K Pro, obejmującą flagowy model CX800E oraz wprowadzone niedawno stylowe, telewizory CURVED CR850E, a także przełomowy telewizor OLED TX-65CZ950E. W rezultacie miłośnicy kina wreszcie mogą doświadczać w domu pełni ekspresji zawartej w artystycznych wizjach reżyserów.
Doskonała jakość obrazu to więcej niż rozdzielczość
Rozdzielczość 4K to dla pracowników firmy Panasonic zaledwie jeden z szeregu aspektów precyzyjnego, przykuwającego wzrok obrazu. Nowy silnik 4K Pro maksymalizuje znaczenie liczby pikseli w rozdzielczości 4K (3840 × 2160), a zarazem wykorzystuje wiele innych technologii — obejmujących konstrukcję panelu i systemy przetwarzania — których zadaniem jest poprawa pozostałych parametrów obrazu istotnych z punktu widzenia jego jakości.
4K Studio Master Processsor
Zadaniem procesora obrazu telewizyjnego, stworzonego przez firmę Panasonic od podstaw, jest generowanie obrazów całkowicie wiernych wizji reżysera. Powstał on dzięki wiedzy, jaką w ciągu dziesięcioleci zgromadziły: Panasonic Hollywood Laboratory, dział telewizorów plazmowych i jednostka audiowizualna przedsiębiorstwa o międzynarodowej renomie. W rezultacie uzyskano niespotykane odwzorowanie kolorów, doskonały kontrast oraz znakomitą jasność i dynamikę.
Accurate Colour Drive Firma Panasonic wprowadziła do telewizorów domowych system 3D Lookup Table, wykorzystywany wcześniej z równie zadowalającymi rezultatami wyłącznie w monitorach profesjonalnych. System ten stosuje wobec kontrolowania przestrzeni barwowej wolumetryczne podejście, w którym zmiana jakiegokolwiek z kolorów wejściowych skutkuje zmodyfikowaniem wszystkich kolorów wyjściowych tablicy. W rezultacie na różnych poziomach jasności uzyskuje się odwzorowanie odcieni dokładniejsze niż w standardowych telewizorach, w przypadku których z reguły stosuje się niezbyt skomplikowane technologie tablicy przeglądowej albo nie stosuje się takowych wcale.
Nawet ekrany standardowych telewizorów obsługujące 3D Lookup Table umożliwiają na ogół sterowanie tylko kolorami czerwonym, zielonym i niebieskim — natomiast modele Panasonic CR850, CX800 i CZ950 pozwalają na regulowanie dodatkowo cyjanu, magenty i żółtego, w łącznie ośmiu tysiącach punktów rejestracji (w standardowych telewizorach w zaledwie dwustu punktach), co przekłada się na profesjonalną precyzję barwową, odzwierciedlającą dbałość, jaką reżyserzy i operatorzy wykazują na etapie produkcji filmów. CZ950 oferuje ponadto nastawę True Cinema, której odpowiadają ustawienia jakości obrazu dostrojone i zatwierdzone przez hollywoodzkiego specjalistę ds. koloru Mike’a Sowę.
Regulator gradacji czerni dla technologii LCD Zwykle telewizory LCD sterują ustawieniami podświetlenia i wzmocnienia osobno, stosując przetwarzanie 8-bitowe w celu uzyskania 256 stopni gradacji. Dzięki procesorowi 4K Studio Master firma Panasonic połączyła sterowanie podświetleniem i wzmocnieniem w jednym procesie przetwarzania. Zespolenie to przekłada się na poprawę dokładności miejscowego doświetlenia. Co więcej, zastosowano przetwarzanie 10-bitowe w celu uzyskania 1024 stopni gradacji. Oznacza to widoczność w ciemnych partiach obrazu znacznie większej liczby detali cieni oraz subtelniejszych, bardziej precyzyjnych różnic tonalnych. Tym samym ciemne sceny nie stanowią jedynie pustego, płaskiego i wyblakłego obrazu, jaki często widuje się na ekranach zwykłych telewizorów LCD.
Regulator gradacji czerni dla technologii OLED Zdolność technologii OLED do uzyskiwania czerni o niespotykanej dotąd głębi, nazywanej przez Panasonic czernią bezwzględną (Absolute Black), od dawna stanowiła cel producentów telewizorów OLED. Sprostanie temu wyzwaniu komplikował fakt, iż niezwykle trudno jest odtworzyć przejście od czerni absolutnej do odcienia minimalnie od czerni oddalonego. Jednak doświadczenie firmy Panasonic na polu technologii plazmowej pozwoliło rozwiązać ten problem już w modelu TX-65CZ950E, który osiąga bezprecedensowe piękno i najwyższą precyzję odwzorowania detalu nawet w najciemniejszych obszarach obrazu.
Procesor 4K Studio Master umożliwia wyświetlanie obrazu o natywnie szerokim zakresie dynamicznym (HDR — High Dynamic Range) w sposób zgodny z wymaganiami norm ustanowionych niedawno przez CEA. HDR opiera się na połączeniu specjalnie opracowanej zawartości i superjasnych, jaskrawych ekranów, co pozwala na generowanie obrazów o zakresie luminescencji znacznie szerszym niż w przypadku wszelkich tradycyjnych telewizorów. W rezultacie obraz ma silniejszy kontrast i pełniejsze kolory, a cienie i barwy są bardziej szczegółowe.
Panele LCD Wide Colour Phosphor Technology
Drugim zasadniczym elementem 4K Pro jest zastosowanie w telewizorach LCD Panasonic CX800E i CR850E paneli LED stworzonych na bazie nowej technologii Wide Colour Phosphor pod kątem współpracy z procesorem Panasonic 4K Studio Master. Panele te odtwarzają aż 98% zakresu barwowego określonego w specyfikacji Digital Cinema Initiative (DCI) — to o 5% więcej niż w przypadku najnowszych paneli Quantum Dot — oraz wykorzystują 10-bitowe przetwarzanie koloru, dzięki czemu są w stanie wyświetlać 64-krotnie więcej barw niż typowe
8-bitowe panele LCD.
Wszystko to sprawia, że kolory można oglądać na ekranie telewizora z dokładnością nie mniejszą niż podczas seansu w pobliskim kinie, bowiem widoczne są ich subtelne odcienie — zwłaszcza w obszarach czerwieni i zieleni. Innymi słowy, telewizory Panasonic po raz kolejny wykazują wyjątkowe cechy pozwalające na oglądanie w domu filmów w jakości niemal dokładnie takiej, jaką wymarzyli sobie nagrywający je reżyserowie.
Panele LCD serii Super Bright Panel
W nowej technologii paneli LCD firmy Panasonic na jakości zyskuje nie tylko kolor. Panele te są też nadzwyczaj przepuszczalne i w efekcie zdolne do uzyskiwania jasności o mocy niemal dwukrotnie większej niż w przypadku paneli konwencjonalnych. Przekłada się to nie tylko na iście kinową rozpiętość barw — czyni to również nowe, flagowe telewizory marki Panasonic wręcz idealnymi do wyświetlania obrazu o natywnie szerokim zakresie dynamicznym (HDR). Możesz także korzystać ze zwykłego poziomu jasności, a tym samym oszczędzać na rachunkach za prąd.
4kpro
Co prawda mam nie 4K Pro, tylko samo 4K (Panasonic cx700e) a już robi to wrażenie. Szczególnie pod gry jest to świetna sprawa, jako że treści 4K póki co trochę mało. Liczę, że niedługo to się zmieni. Jak widać w 4K Pro mogę sobie tylko wyobrazić 🙂