czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Pięć przełomowych zmian we współczesnych atakach ransomware

    Zobacz również

    W ciągu kilku ubiegłych lat metody wykorzystywane przez cyberprzestępców w atakach z użyciem ransomware uległy znacznej zmianie. Podczas gdy dawniej atakujący dążyli do zaszyfrowania danych jak największej liczby użytkowników, obecnie ich działania są znacznie bardziej precyzyjne – przestępcy szczegółowo badają każdy cel, szukając słabych punktów. Zaawansowane cybergangi działają niemal jak dostawcy usług online, stosując tradycyjne mechanizmy marketingowe.

    - Reklama -

    Na bazie działań grupy przestępczej Darkside badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali pięć przykładów tej transformacji.

    • Członkowie cybergangu Darkside aktywnie nawiązują kontakty z mediami. Na swojej stronie zamieścili stosowną sekcję, w której dziennikarze mogą zadawać pytania i otrzymywać informacje z pierwszej ręki, a także sprawdzać na bieżąco, które z danych skradzionych w ramach ataków będą w najbliższym czasie ujawniane. Wyraźnie widać, że cyberprzestępcy chcą uzyskać jak najwięcej rozgłosu w internecie.
    • Grupy wykorzystujące narzędzia ransomware współpracują z firmami oferującymi usługi deszyfrowania danych. Dzieje się tak dlatego, że wiele firm z sektora publicznego ma zakaz negocjowania z cyberprzestępcami. Z tego powodu powstało zapotrzebowanie na swego rodzaju pośredników, którzy działają legalnie i oferują usługi odzyskania danych po ataku, a w rzeczywistości po prostu płacą przestępcom okup w imieniu ofiary.
    • Członkowie cybergangu Darkside utrzymują, że przekazują część swoich zysków na cele charytatywne. W ten sposób pokazują ofiarom ataków, które nie chcą finansować działalności przestępczej, że część ich pieniędzy trafi na słuszny cel. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach organizacje charytatywne nie mogą przyjmować pieniędzy od takich ugrupowań i przelewy będą zamrażane. O ile w ogóle zostaną wykonane.
    • Cyberprzestępcy uważnie analizują skradzione dane i rynek. Przed opublikowaniem informacji zdobytych od ofiary, która nie zapłaciła okupu, atakujący sprawdzają jej kontakty i identyfikują dobrze znanych klientów, partnerów, a także konkurencję. Badacze z firmy Kaspersky uważają, że głównym celem tych działań jest maksymalizacja szkód i zastraszenie ofiar, a tym samym zwiększenie szans na otrzymanie okupu.
    • Grupa Darkside funkcjonuje zgodnie z własnymi zasadami etycznymi, tak jak prawdziwe korporacje. Przestępcy utrzymują, że nigdy nie atakują firm z sektora medycznego, zakładów pogrzebowych, instytucji edukacyjnych oraz organizacji non-profit i rządowych.

    – Jesteśmy świadkami wielkiej transformacji w działaniu cybergangów stosujących ataki ransomware i nie jest niespodzianką, że zmiany te mają na celu zwiększenie zysków. Współcześni cyberprzestępcy zarabiają więcej niż kiedykolwiek wcześniej i mogą inwestować w analizę rynku, a także współpracować z partnerami, mediami i organizacjami charytatywnymi. Jedynym sposobem na powstrzymanie ich działań jest odcięcie atakujących od funduszy poprzez rezygnację z płacenia okupu – powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska.

    Porady bezpieczeństwa

    Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali kilka porad pozwalających zabezpieczyć firmy przed atakami ransomware:

    • Instaluj aplikacje wyłącznie z wiarygodnych źródeł i oficjalnych stron producentów.
    • Zadbaj o regularne tworzenie kopii zapasowych danych i sprawdzaj, czy jesteś w stanie szybko odtworzyć krytyczne informacje na wypadek awarii lub cyberataku. Dla większego bezpieczeństwa możesz przechowywać kopie w dwóch miejscach, np. na nośnikach fizycznych i w chmurze.
    • Nie bagatelizuj wagi świadomości personelu w zakresie cyberbezpieczeństwa i zadbaj o wdrożenie stosownych szkoleń.
    • Instaluj wszelkie poprawki bezpieczeństwa natychmiast po ich opublikowaniu przez producentów oprogramowania. Dotyczy to zarówno systemów operacyjnych, jak i użytkowanych aplikacji.
    • Rozważ przeprowadzenie audytu swoich sieci, który pozwoli zidentyfikować i usunąć słabe punkty w zabezpieczeniach.
    • Zadbaj, by wszystkie punkty końcowe były wyposażone w skuteczną ochronę przed ransomware. Firma Kaspersky ma w swojej ofercie wyspecjalizowane, bezpłatne rozwiązanie Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business, które chroni komputery i serwery przed atakami tego rodzaju, a także zapobiega szkodliwym narzędziom wykorzystującym luki w zabezpieczeniach (tzw. exploitom). Rozwiązanie może funkcjonować równolegle z innymi produktami bezpieczeństwa, które są już zainstalowane w firmowej sieci.
    • Pamiętaj, że ataki z wykorzystaniem ransomware to przestępstwo. Gdy padniesz ofiarom takich działań, nigdy nie płać okupu – nie zagwarantuje to odzyskania danych i zachęci cyberprzestępców do dalszych szkodliwych działań. Zamiast tego zgłoś incydent organom ścigania i poszukaj w internecie narzędzi deszyfrujących – wiele z nich znajdziesz na stronie organizacji No More Ransom.
    ŹródłoKaspersky Lab
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...