Dotychczas głównym zastosowaniem LTE było przesyłanie danych w zastosowaniach mobilnych. Jednak operatorzy zaczynają wprowadzać do swych sieci możliwość przesyłania głosu i SMS-ów przez LTE (w oparciu o standard VoLTE GSMA IR.92) oraz przygotowują się do wprowadzenia nowych, kompatybilnych w skali globalnej usług multimedialnych dostępnych ze smartfonów z obsługą LTE.
Szczególnym problemem dla operatorów jest zapewnienie, by użytkownicy nie zauważali przerw w połączeniu głosowym w momencie wyjścia z zasięgu LTE.
Firmy Ericsson i Qualcomm Incorporated dokonały pomyślnej próby przekazania połączenia w oparciu o funkcję SRVCC (Single Radio Voice Call Continuity) zestandaryzowaną w ramach 3GPP. Próba wykazała, że użytkownicy nie zauważają przerw w połączeniu głosowym przy wyjściu z zasięgu LTE, ponieważ obsługa połączenia zostaje wówczas automatycznie przejęta przez WCDMA lub GSM.
Próby dokonano w dniu 23 grudnia ub. r., przy użyciu kompleksowej infrastruktury sieciowej Ericssona oraz dostarczonego przez Qualcomm zestawu układów do wielosystemowego smartfonu LTE/3G.
Johan Wibergh, szef działu sieci firmy Ericsson, powiedział: –Ta opracowana wspólnie z Qualcomm zaawansowana technologia przekazywania połączeń w LTE umożliwia operatorom spełnienie oczekiwań klientów jeśli chodzi o wysokiej jakości połączenia głosowe przesyłane przez LTE. Operatorzy będą mogli przesyłać głos przez LTE, zachowując wysoką jakość połączeń.
SRVCC umożliwia operatorom przesyłanie głosu przez LTE, przy czym w razie potrzeby obsługa połączenia jest niezauważalnie dla użytkownika przejmowana przez istniejącą infrastrukturę GSM i WCDMA. Zapewnia to wysoką jakość i globalny zasięg połączeń głosowych wykonywanych ze smartfonów LTE.
Mechanizm przekazywania połączeń jest obsługiwany przez następujące kompleksowe produkty i rozwiązania Ericssona: LTE/WCDMA/GSM RAN, Evolved Packet Core, MSC i IMS. Wymagany jest smartfon LTE obsługujący VoLTE.
Oczekuje się, że pierwsi operatorzy zaczną wdrażanie SRVCC już w roku 2012, a szersze wdrożenie komercyjne nastąpi w roku 2013.