niedziela, 8 września, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Pierwszy kamień milowy Stoen Operator w integracji systemów informatycznych z CSIRE

    Zobacz również

    Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego sfinalizował ważny etap na drodze do uruchomienia Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. Wraz z firmą Deloitte Stoen Operator zakończył testy techniczne systemu odpowiedzialnego za komunikację z powstającym scentralizowanym systemem informatycznym. Potwierdziły one zgodność z protokołem AS4.

    - Reklama -

    Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) to jedno z największych przedsięwzięć w historii polskiej energetyki. System będzie gromadzić wszystkie techniczne i handlowe informacje niezbędne do obsługi detalicznego rynku energii elektrycznej oraz ułatwi interakcje pomiędzy podmiotami tego sektora. Wszyscy jego beneficjenci muszą przygotować swoje systemy i dostosować je do przetwarzania danych z CSIRE. Stoen Operator właśnie osiągnął pierwszy kamień milowy w obszarze wewnętrznej obsługi komunikacji z tworzonym systemem centralnym. We współpracy z firmą Deloitte Stoen ukończył testy techniczne systemu odpowiedzialnego za komunikację z CSIRE. Potwierdziły one jego zgodność z protokołem AS4.

    Bezpieczeństwo wymiany danych na skalę ogólnokrajową

    Standard AS4 (Applicability Statement 4) to protokół komunikacji elektronicznej. Jest on używany w sektorze biznesowym do bezpiecznej i niezawodnej wymiany danych B2B między systemami informatycznymi. Elementami gwarantującymi bezpieczeństwo i wiarygodność przetwarzanych danych są podpisy cyfrowe oraz mechanizmy szyfrujące (WS-security). Dzięki możliwości przesyłania różnych typów komunikatów zapewnia on wysoki poziom elastyczności.

    AS4 został przyjęty przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej jako standard wymiany komunikatów w projekcie budowy Centralnego Systemu Wymiany Informacji, a Operator Informacji Rynku Energii zaakceptował ten standard dla CSIRE.

    Dalsze plany adaptacyjne

    CSIRE ma zostać uruchomiony w lipcu 2025 roku. Docelowo system przyniesie korzyści wszystkim uczestnikom rynku – konsumentom, prosumentom, sprzedawcom energii, operatorom sieci dystrybucyjnej i operatorowi sieci przesyłowej. Umożliwi efektywniejsze wykorzystywanie energii – zarówno przez indywidualnego klienta, jak i na poziomie krajowego systemu elektroenergetycznego. System przyczyni się także do rozwoju rozproszonej sieci OZE – pozwoli realizować taryfy dynamiczne, łatwiej rozliczać się w ramach net billingu i przekazywać masowe dane z odczytów tzw. inteligentnych liczników.

    Przy tak szerokim zakresie pozyskiwania, przetwarzania i przekazywania danych konieczne jest ich zabezpieczenie.

    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Odbierz rabat i darmowy dostęp do platformy Ewy Chodakowskiej przy zakupie wybranych smartwatchy Samsung

    Z myślą o wszystkich poszukujących motywacji do aktywnego trybu życia, Samsung startuje z specjalną promocją na najnowsze smartwatche Galaxy...