Kolej autonomiczna to przyszłość kolejnictwa – o perspektywach tego rynku i rewolucji w zarządzaniu danymi mówią przedstawiciele firmy Thales. Doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi światowymi trendami w branży, rozwiązaniami technologicznymi, rozwojem systemów transportowych czy infrastruktury kolejowej były 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO, które odbyły się pod koniec września w Gdańsku. Na targach pojawiło się blisko 500 wystawców z 20 krajów. Nie zabrakło tam ekspertów Thales.
Dobre prognozy rynku kolei autonomicznych
Analitycy szacują, że rynek pociągów autonomicznych w najbliższych latach będzie rósł w tempie 8% rocznie. Zgodnie z przewidywaniami rynkowymi rosnące zapotrzebowanie na bezpieczeństwo, ochronę i wysokiej jakości usługi będzie napędzać rynek pociągów autonomicznych.
– Pociągi autonomiczne są eksploatowane bez udziału człowieka. Ich automatyzacja pozwala na zwiększenie wydajności wszystkich procesów związanych z transportem, w tym stworzenie bardziej ekonomicznych i obojętnych środowiskowo rozwiązań. Z tego względu coraz więcej państw decyduje się na wprowadzanie w kolejnictwie rozwiązań autonomicznych. Można przypuszczać, że na przestrzeni kilku lat rynek pociągów autonomicznych znacząco się rozwinie ze względu na komfort, bezpieczeństwo, elastyczność takich rozwiązań oraz ich korzyści dla środowiska, a pociągi autonomiczne będą sprzyjać mobilności ludzi i towarów, a także kreatywności w pracach nad kolejnymi innowacjami – powiedział Paweł Przyżycki, Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający Linii Biznesowej MLS – Thales Polska.
Pociągi są najbezpieczniejszym i najbardziej efektywnym środkiem transportu. Ich autonomiczne wersje są wyposażone w zaawansowane rozwiązania obejmujące systemy nawigacji, kamery i pokładowe systemy komputerowe, zastępujące pracę wcześniej wykonywaną przez człowieka. Jako że systemy Thales są wykorzystywane przez ludzi, muszą być solidne i bezpieczne, a ich opracowywanie powinno przebiegać w trosce o środowisko naturalne, zgodnie z hasłem firmy „building future we can all trust”. Dzięki integracji danych i sztucznej inteligencji rozwiązania autonomiczne zwiększą bezpieczeństwo, punktualność i elastyczność usług, jednocześnie pozytywnie wpływając na środowisko. Zaawansowana technologia cyfrowa jest już obecna w niemal każdym obszarze działalności kolejowej. Dynamiczny rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży kolejowej stwarza wyjątkową okazję, aby zwiększyć jej udział w całym rynku logistycznym i stać się integralną częścią ekologicznej transformacji transportu na świecie.