środa, 6 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Początek nowej ery w płatnościach mobilnych

    Zobacz również

    Już są dostępne w Polsce pierwsze karty do płatności bezstykowych. Karty wprowadzone zostały przez BZWBK i MaterCard. W chwili obecnej można je nabyć w Premiumshop24 – markecie bankowym BZ WBK.

    - Reklama -

    Wg analiz przeprowadzonych przez Research International Pentor 57 proc. Polaków uważa, że płatności bezstykowe są wygodniejsze niż gotówka, natomiast aż 67 proc. badanych chce zrezygnować z używania gotówki.

    Karty bezstykowe w Polsce można nabyć na razie jedynie w Premiumshop24. Jest to pierwszy market bankowy banku BZ WBK, wdrożony i obsługiwany przez Blue Media. Wg danych sprzedażowych, sporządzonych przez spółkę, zainteresowanie kartami jest bardzo duże. Jedna karta sprzedaje się średnio co 2 minuty.

    Obecnie płatności bezstykowe realizowane są z wykorzystaniem tradycyjnych kart płatniczych, zwłaszcza tych wyposażonych w mikroprocesory w standardzie EMV. Prowadzone są testy płatności bezstykowych z wykorzystaniem innych nośników niż tradycyjna plastikowa karta. Breloczki czy wisiorki z wbudowanym mikroprocesorem  zaprezentowały już obie największe organizacje płatnicze: Visa i MasterCard.

    Popularność płatności bezstykowych będzie szybko rosła. W tej chwili transakcje można przeprowadzać głównie w Poznaniu i Warszawie, należy jednak wskazać, iż ilość terminali przystosowanych do akceptacji płatności bezstykowych stale rośnie, zwłaszcza, że jest to doskonałe narzędzie płatnicze, usprawniające obsługę klientów w punktach handlowych, gastronomicznych, salonikach prasowych i podobnych miejscach, których specyfiką są płatności niskokwotowe.

    Sebastian Ptak – Dyrektor zarządzający w Blue Media uważa, – że przyszłość mobilnych płatności wykorzystujących technologię bezstykową (NFC – Near Field Comunication) w dużej mierze zależeć będzie od współpracy operatorów telekomunikacyjnych z organizacjami płatniczymi. Jak najszybciej powinna zaistnieć możliwość wklejania mikroprocesorów z aplikacją do płatności bezstykowych w obudowę telefonu komórkowego. Wystarczy wówczas przesunąć telefon w pobliże terminalu płatniczego  i uzyskać efekt –  zbliżono-zapłacono.

    W proces budowania sieci terminali przystosowanych do obsługi mikroprocesorów płatniczych bardzo poważnie angażuje się spółka BluePay. Jednym z przyjętych celów giełdowych, po wejściu na rynek New Connect, będzie wyposażanie obsługiwanych przez spółkę punktów POS w terminale ze specjalnymi przystawkami do obsługi płatności bezstykowych.

    ŹródłoBluemedia
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Badanie EY: CFO z optymizmem pochodzą do AI

    Wyniki szóstej edycji badania EY – Tax and Finance Operations – wskazują że liderzy obszarów podatkowych w firmach z...