W tym roku mija sto lat od powstania Rycerstwa Niepokalanej – ruchu maryjno-apostolskiego, którego założycielem jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Z okazji jubileuszu 14 października br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek „100-lecie Rycerstwa Niepokalanej”. Autor znaczka, Zenon Święch, przedstawił na nim Matkę Bożą Niepokalaną stojącą na kuli ziemskiej, stopami miażdżącą głowę węża. Po obu bokach Matki Bożej zamieścił litery M oraz I, nawiązujące do łacińskiej nazwy
stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej – Militia Immaculatae – oraz napis „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami”. Natomiast na przywieszce znaczka umieścił podobiznę św. Maksymiliana Kolbe.
Rycerstwo Niepokalanej stanowiło formę wcielenia maryjnego dogmatu w praktykę życia codziennego. Było nim wypełnianie misji Kościoła: „Idźcie i nauczajcie” – nawrócenie wszystkich grzeszników (zaczynając od siebie samego) oraz ich uświęcenie „pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej. Powstanie Rycerstwa Niepokalanej wynikało przede wszystkim z pragnienia ratowania dusz, ale i z potrzeby czasu. Niepokoje kończącej się I wojny światowej oraz nastroje rewolucyjne, ale także nasilenie działań antykościelnych w Rzymie i na świecie wymagały reakcji. W takich okolicznościach, w Rzymie 16 października 1917 r. św. Maksymilian Maria Kolbe (wówczas jeszcze kleryk), z sześcioma innymi franciszkanami, zapoczątkował ruch maryjny pod łacińską nazwą Militia Immaculatae – Milicja Niepokalanej (w Polsce używa się nazwy Rycerstwo Niepokalanej, gdyż założenia tego ruchu nawiązują do pojęcia rycerskich postaw i zalet). Ruch ten otwarty jest na wszystkich świeckich i duchownych, dzieci i młodzież, osoby dorosłe i sędziwe.
O znaczku:
autor projektu: Zenon Święch
liczba znaczków: 1 znaczek z przywieszką
nominał: 5 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 43 mm
arkusz sprzedażny: 25 znaczków + 25 przywieszek
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 14 października 2017 r.