środa, 8 stycznia, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Poczta Polska: zniżki i zwolnienia z opłacania abonamentu, o których warto wiedzieć

    Zobacz również

    Na wszystkich, którzy do 25 stycznia 2025 roku opłacą abonament RTV za cały rok z góry, czeka 10-procentowa zniżka. Można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc, pod warunkiem terminowego opłacania abonamentu. Wyjaśniamy, jak uzyskać zniżki i zwolnienia z opłaty.

    - Reklama -

    Zgodnie z prawem każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego lub radia, ma obowiązek jego rejestracji oraz opłacania abonamentu – zasada nie dotyczy jedynie osób ustawowo zwolnionych od opłat. Co ważne, na podstawie ustawy istnieje domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

    Poczta Polska świadczy usługi związane z rejestrowaniem odbiorników oraz poborem abonamentu na rzecz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rejestracji odbiorników można dokonać za pośrednictwem strony internetowej lub w placówkach pocztowych na terenie całego kraju.

    Największą zniżkę można uzyskać za opłacenie abonamentu z góry za cały rok, ale można też skorzystać z pozostałych upustów z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc. Informacje o wysokości opłat abonamentowych ustalanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a także o wszystkich dostępnych zniżkach są dostępne pod adresem: rtv.poczta-polska.pl.

    Kto nie musi płacić abonamentu

    Zgodnie z przepisami zwolnione od uiszczania opłat abonamentowych są m.in.: osoby, co do których orzeczono I grupą inwalidztwa, całkowitą niezdolność do pracy, znaczny stopień niepełnosprawności, trwałą lub okresową całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym; osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną czy osoby niesłyszące i niewidome przy spełnieniu określonych kryteriów, a także osoby posiadające prawo do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego, otrzymujące zasiłek dla opiekuna.

    Na podstawie odrębnych ustaw zwolnieni są również: inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, członkowie rodzin po wskazanych kombatantach, osoby posiadające status weterana poszkodowanego na podstawie ustawy o weteranach działających poza granicami państwa.

    Szczegółowa lista osób, którym przysługują uprawnienia do zwolnienia od opłat abonamentowych znajduje się na stronie internetowej Poczty.

    Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i dokonali rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, są zwolnieni z uiszczania opłat abonamentowych. Osoby te nie są zobowiązane do zgłaszania w placówkach pocztowych uprawnień do zwolnienia od opłat, gdyż z mocy prawa są zwolnione od ich uiszczania. Warunkiem jest dokonanie formalnej rejestracji odbiornika oraz posiadanie przez Pocztę Polską danych PESEL, stanowiących podstawę do udzielenia zwolnienia od opłat.

    Pozostałe osoby, którym przysługują uprawnienia do zwolnienia od opłat, powinny zgłosić uprawnienia w dowolnej placówce pocztowej i przedstawić dokumenty potwierdzające uprawnienia do zwolnienia.

    Jakie okazać dokumenty, by uzyskać zwolnienie

    W przypadku osób z niepełnosprawnością konieczne jest okazanie orzeczenia właściwego organu, inwalidzi wojenni i wojskowi powinni przedstawić książkę inwalidy wojennego lub wojskowego wystawioną przez organ emerytalno-rentowy. W przypadku kombatantów, będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi jest to legitymacja osoby represjonowanej.

    Emeryci powinni natomiast okazać dowód osobisty, potwierdzający ukończenie 60 lat oraz decyzję organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury w danym roku (której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej). Może to być odcinek emerytury lub decyzja o prz​yznaniu albo waloryzacji emerytury.

    Z uprawnień do zwolnienia od opłat abonamentowych mogą skorzystać również osoby posiadające status bezrobotnych. W tym przypadku wystarczy przedstawić w placówce pocztowej zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego.

    Pełna lista dokumentów uprawniających do uzyskania zwolnienia od opłat abonamentowych znajduje się na tutaj.

    Zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedstawiono w placówce pocztowej dokument potwierdzający uprawnienia do zwolnienia. W przypadku zwolnień okresowych należy pamiętać o konieczności zgłoszenia posiadania uprawnień na kolejny okres. Brak takiego zgłoszenia skutkuje koniecznością wnoszenia opłat abonamentowych za kolejne okresy.

    ŹródłoPoczta Polska
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowa, 4. edycja rozrywkowego show Farma online w Polsat Box Go

    W Polsat Box Go jest już dostępny pierwszy odcinek 4. sezonu programu rozrywkowego „Farma”. Po raz kolejny, przyzwyczajeni do...