Pocztex, kurierska marka Poczty Polskiej, cieszy się największym zainteresowaniem wśród właścicieli sklepów internetowych działających w Polsce. Jak wynika z analizy wykonanej na zlecenie Furgonetka.pl Pocztex znalazł się na pierwszym miejscu najpopularniejszych firm kurierskich. W badaniu sprawdzono łącznie 1046 eSklepów, które podzielono na dwie grupy. W pierwszej znalazły się małe oraz średnie podmioty, w drugim – tylko duże.
Na potrzeby ankiety przyjęto, że małe i średnie to takie, które wysyłają do 150 paczek dziennie, zaś duże powyżej tej liczby. Badanie miało ustalić, jak wiele form dostawy kurierskiej jest dostępnych w sklepach, i czy poza nimi znajdują się też inne, np. doręczenie do punktów odbioru; jaka jest średnia cena poszczególnych opcji oraz to, w jaki sposób kształtują się różnice pomiędzy dwoma segmentami, na które została podzielona próba badawcza. Warto podkreślić, że oddzielnie zliczono wysyłki pocztowe oraz przesyłki pobraniowe. Pod uwagę wzięto również m.in.: darmową dostawę oraz wartość koszyka, od której jest ona dostępna.
Wyniki pokazują, że 41% małych i średnich sklepów oferuje tylko jedną formę dostawy kurierem. Pozostałe 59% posiada więcej niż jedną opcję, z czego dwie możliwości proponuje 34% sklepów, trzy – 19%, a cztery i więcej – jedynie 6% wszystkich sprzedawców.
W przypadku dużych podmiotów aż 88% sklepów posiada więcej niż jedną opcję do wyboru. Głębsza analiza pokazuje, że dwie formy wysyłki posiada w swojej ofercie 28% sklepów, a trzy oraz cztery i więcej – po 25%.
Dla małych i średnich przedsiębiorstw najpopularniejszą z firm kurierskich w zestawieniu jest Pocztex, za nim jest m.in.: DPD, DHL, UPS i GLS. W przypadku dużych sklepów Pocztex jest na drugim miejscu.
– Poczta Polska rozwijając usługi kurierskie dostrzegła, iż polski rynek KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe) rozwija się wielowymiarowo przypominając „tornado”. W jego osi znajduje się oczywiście to co najważniejsze w tym biznesie czyli przychody i liczba przesyłek, jednak wzrost rynku jest wprost skorelowany z dynamicznym rozwojem parametrów usług kurierskich, form dostaw czy też funkcjonalności w obszarze interakcji z klientami – komentuje Michał Gawryluk, kierownik Działu rozwoju usług KEP w Poczcie Polskiej – Wdrożona w ubiegłym miesiącu funkcjonalność udostępniania numeru telefonu kuriera doręczającego przesyłkę, czy też stały rozwój sieci punktów odbioru spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem klientów – dodaje Michał Gawryluk.
Rynek eCommerce to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Poczta Polska, odpowiadając na oczekiwania rynku, stawia na rozwój produktów dedykowanych dla tego segmentu, dzięki czemu w 2017 roku przychody z usług kurierskich były ponad 4-krotnie wyższe niż w roku 2012. Przez najbliższe lata rynek KEP będzie charakteryzować się dalszym wzrostem. Szacuje się, że w 2022 r. osiągnie on wartość 9 mld zł. Główny wpływ na rozwój rynku KEP będzie miał dynamicznie rosnący rynek eCommerce, oraz stabilny wzrost gospodarczy.