Nawet kilkuset kierowców dziennie pokonuje odcinek AmberOne Autostrady A1 z Torunia do Gdańska w obu kierunkach korzystając z elektronicznego systemu opłat AmberGO i aplikacji autopay transport. Prawie co piąte auto ma warszawską rejestrację, a kierowcy najczęściej podróżują autem marki Volkswagen. Co piąty przejazd odbywa się w niedzielę. Aplikacja autopay transport, opracowana przez spółkę Blue Media we współpracy z operatorem i koncesjonariuszem AmberOne Autostrady A1,
umożliwia skorzystanie z systemu AmberGO i automatyczną płatność za przejazd odcinkiem Rusocin – Nowa Wieś, czyli od Gdańska do Torunia w obu kierunkach. Pilotaż systemu AmberGO rozpoczął się na początku lipca ubiegłego roku.
W okresie letnim oraz w trakcie długich weekendów korki na autostradzie prowadzącej nad morze są uciążliwe dla kierowców. System AmberGO w połączeniu z aplikacją autopay transport umożliwia automatyczny pobór płatności za przejazd na bramkach oznaczonych symbolem AmberGO. System rozpoznaje pojazd zarejestrowany w aplikacji, zmienia światło na zielone i automatycznie podnosi szlaban. Opłata pobierana jest z karty przypisanej do konta użytkownika. Podczas podróży nie trzeba uruchamiać aplikacji, nie trzeba nawet mieć jej przy sobie. Rozwiązanie dostępne jest dla telefonów z Androidem i iOS. System AmberGO w okresie testowym dostępny jest wyłącznie na pełnym odcinku AmberOne Autostrady A1 dla posiadaczy aut osobowych.
Turystyka weekendowa
W czasie trwania pierwszych 9 miesięcy pilotażu kierowcy, którzy pobrali aplikację autopay i skorzystali z systemu AmberGO, wykonali niemal 25 tys. przejazdów na trasie Rusocin – Nowa Wieś w dwóch kierunkach. Niemal identyczna była liczba wjazdów z obu kierunków, z niewielką przewagą na rzecz Nowej Wsi.
Kierowcy najczęściej podróżowali w niedzielę (21 proc.), piątek (18 proc.) i sobotę (16 proc.). W sumie ponad połowa wszystkich przejazdów odbywa się w weekend. Najpopularniejsza pora podróży przypada na godziny między 17 a 18, następnie między 15 a 16 i 18 a 19.
Pomorskie górą, ale za Warszawą
Za 36 proc. wszystkich przejazdów odpowiadają kierowcy z województwa pomorskiego, za 25 proc. mazowieckiego, 10 proc. łódzkiego, 8 proc. śląskiego, 4 proc. to kierowcy z Małopolski. W podziale na powiaty (i dzielnice Warszawy) najczęściej północnym odcinkiem AmberOne Autostrady A1 podróżują kierowcy z Gdańska (16 proc.), Gdyni (11 proc.), Łodzi (6 proc.), Warszawy-Mokotów (5 proc.) i Warszawy-Śródmieście (3 proc.).
Jeśli jednak wziąć pod uwagę łączną liczbę aut z warszawskich dzielnic, to kierowcy z miejskimi-warszawskimi rejestracjami odpowiadają za 18 proc. wszystkich przejazdów. W pierwszej piątce rejestracji z Warszawy na czele jest Mokotów, Śródmieście, Bemowo, Włochy/Wilanów i Ochota. Może to wynikać z tego, że wiele aut służbowych lub leasingowanych zarejestrowanych jest właśnie w Warszawie.
VW jedzie na rekord
W sumie z aplikacji skorzystali właściciele ponad 900 różnych modeli aut. Pierwsza trójka najpopularniejszych modeli to VW Passat (4,0 proc.), Skoda Octavia (3,4 proc) i Skoda Superb (2,8 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamykają kolejno: Ford Mondeo, Ford Focus, Toyota Avensis, Opel Insignia, Volvo XC60, Audi A6 i Toyota Auris.
W zestawieniu marek również bezapelacyjnie prowadzi Volkswagen, co dziesiąte auto z aplikacją autopay należało do niemieckiego koncernu. Drugie miejsce to Skoda (9 proc.), kolejne odpowiednio to Audi, BMW, Ford (po 7 proc.), Toyota, Opel (6 proc.), Volvo (5 proc.), Mercedes i Renault (4 proc.). Z aplikacji autopay transport skorzystało również 139 kierowców samochodu Porsche, 18 kierowców aut elektrycznych Tesla i 6 – marki Bentley.