Mija 5 lat odkąd Polacy mogą korzystać z aplikacji mObywatel. „Liczba osób, które używają mObywatela sukcesywnie rośnie – aplikację pobrano już ponad 9 milionów razy. Dzięki niej obywatele mają w smartfonie dostęp do dokumentów takich jak prawo jazdy, czy mLegitymacja ucznia i studenta” – podkreślał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM Cyfryzacja.
Przełom na linii obywatel-państwo
Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel, co oznacza rozpoczęcie zaawansowanych prac legislacyjnych. Projekt ma zacząć obowiązywać w pierwszej połowie 2023 roku. To początek prawdziwej rewolucji na linii obywatel–państwo. – Po wprowadzeniu ustawy o aplikacji mObywatel, dokumenty w aplikacji będą zrównane z dokumentami tradycyjnymi, co jest przełomowym rozwiązaniem – dodał minister Adam Andruszkiewicz.
Podstawowym celem wprowadzanych przepisów jest zapewnienie możliwości potwierdzania swojej tożsamości z wykorzystaniem aplikacji mObywatel we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego.
Nie tylko dowód osobisty
Z których funkcji mObywatela korzystaliśmy najczęściej w ostatnim półroczu?
- mPojazd – dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu
- mPrawo Jazdy – cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych. Usługa Punkty karne online jest dodawana automatycznie podczas aktywowania usługi mPrawo Jazdy. Wszelkie drogowe przewinienia, w tym nałożone punkty karne pojawiają się w liczniku w ciągu dobry od wprowadzenia do rejestru. Wszystkie te dokumenty w tradycyjnej formie, mogą leżeć bezpiecznie na dnie naszej szuflady, a my w każdej chwili możemy znaleźć potrzebne nam informacje w smartfonie
- eRecepta jest zintegrowana z Internetowym Kontem Pacjenta. Podczas wizyty w aptece wystarczy wybrać na telefonie, którą e-receptę chcemy zrealizować i pokazać farmaceucie ekran z wyświetlonym kodem QR.
- Karta Dużej Rodziny (KDR) to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin „3+”. Posiadacze KDR mają możliwość korzystania z pakietu zniżek z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
7 milionów pobrań w 2 lata
Statystyki instalacji mObywatela:
- 1 stycznia 2020 – 776 600 zainstalowanych aplikacji
- 1 stycznia 2021 – 2 004 849 zainstalowanych aplikacji
- 1 stycznia 2022 – 6 625 566 zainstalowanych aplikacji
- 12 kwietnia 2022 – 7 564 886 zainstalowanych aplikacji
- 30 listopada 2022 – 9 002 126 zainstalowanych aplikacji.
Aplikację mObywatel można pobrać na Google Play i App Store. Aby zacząć z niej korzystać, zaloguj się przez profil zaufany.