Coraz częściej kupujemy online. Wartość rynku e-commerce w Polsce wynosi blisko 27 mld zł. Na zakupy internetowe decydujemy się głównie ze względu na wygodę, oszczędność czasu oraz szeroki wybór asortymentu. Zamawianie przez sieć jest również świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy niekoniecznie przepadają za szaleństwem świątecznych zakupów.
Eksperci przewidują, że w najbliższym okresie wartość rynku e-commerce w Polsce wzrośnie do 32 mld zł. Aby go rozwijać, przedsiębiorcy muszą szczególnie zadbać o dwie kwestie. Po pierwsze należy usprawnić dostarczanie przesyłek, ponieważ klienci uważają, że problemy z tym to jedna z głównych barier, co działa na rzecz sprzedaży tradycyjnej. Po drugie trzeba obniżyć koszty dostaw, zwłaszcza w przypadku zakupów niewielkich i dokonywanych często. Jeżeli konsument miałby ponieść wysoką cenę za przesyłkę, może się okazać, że dużo taniej wyszłoby mu nabycie produktów w sklepie stacjonarnym.
– Z perspektywy klienta bardzo istotne jest jak najłatwiejsze zamawianie. Powinno się stworzyć przejrzystą stronę sklepu, umożliwić porównywanie produktów, zadbać o sprawność systemu płatności online oraz zagwarantować bezpieczeństwo transakcji – mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Majkowski z firmy Gemius. – Kupujący musi mieć też pewność, że będzie mógł w określonym czasie zwrócić lub wymienić otrzymany towar na koszt sklepu.
74% Polaków robi zakupy świąteczne w grudniu, coraz częściej właśnie przez internet. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w okresie przed Bożym Narodzeniem mogą szczególnie nasilić się problemy z dostawami. Dlatego warto być przezornym i zamówić prezenty dla bliskich jak najwcześniej.
– Pamiętajmy, że dzięki zakupom online przedświąteczny czas możemy wykorzystać na dużo atrakcyjniejsze zajęcia niż nerwowe wyczekiwanie w długich kolejkach do kas sklepowych – podkreśla ekspert.