Polscy specjaliści zajęli trzecie miejsce w Locked Shields 2015 – największych na świecie ćwiczeniach z zakresu zwalczania cyberzagrożeń, organizowanych przez Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinie. W rywalizacji, w której udział wzięło ponad 400 cyberspecjalistów z 16 krajów, zwyciężył Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe NATO, a drugie miejsce przypadło ekspertom z Estonii. W skład polskiej reprezentacji weszli m.in. pracownicy zespołu CERT Polska działającego w
ramach instytut badawczego NASK.
Locked Shields to odbywające się od 2010 roku coroczne ćwiczenia, których celem jest ocena gotowości sojuszników Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego do obrony przed cyberzagrożeniami. Mają one charakter swoistej gry komputerowej i wykorzystywane są w nich realne technologie, sieci oraz metody ataku. Celem ćwiczeń jest przygotowanie jak najlepszej symulacji zagrożeń, z którymi potencjalnie mogą spotkać się specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. W tegorocznej edycji ćwiczeń, zadaniem drużyn było wcielenie się w rolę zespołów reagowania kryzysowego i obrona fikcyjnego państwa Berylia przed ponad tysiącem ataków, wymierzonych w chronioną przez nich infrastrukturę sieciową. Rywalizacja toczy się pod ogromną presją czasu, w atmosferze dużych emocji i napięcia.
W składzie polskiego zespołu obok specjalistów z zespołu CERT Polska znaleźli się pracownicy Sił Zbrojnych RP, Wojskowej Akademii Technicznej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz CERT.GOV.PL.
– Zawody Locked Shields dają szczegółowy wgląd w to, jak wygląda nowoczesny proces cyberobrony. Dzięki udziałowi w ćwiczeniach, specjaliści ds. bezpieczeństwa sieciowego pozyskują wiedzę na temat tego, co jest wymagane od nich w procesie zwalczania podobnych zagrożeń – mówi Piotr Kijewski, kierownik zespołu CERT Polska. – Czynnik ludzki pozostaje bardzo ważnym aspektem w kontekście odpowiedniego reagowania na cyberzagrożenia. Swoim wynikiem podczas ćwiczeń Locked Shield 2015 polscy specjaliści po raz kolejny udowodnili, że należą do ścisłej światowej czołówki i świetnie współpracują z innymi – podkreśla Piotr Kijewski.