ESET ogłosił wyniki „Heroes of Progress 2022”, wyróżniając dziewięć osób z całego świata, które przyczyniły się do osiągniecia postępu technologicznego w różnych sferach życia i gospodarki. Wśród laureatów inicjatywy światowego lidera w dziedzinie cyberbezpieczeństwa jest Ligia Kornowska, współzałożycielka Data Lake – start-upu tworzącego międzynarodowy system przekazywania danych medycznych w oparciu o technologię blockchain.
Stworzony przez Ligię Kornowską Data Lake (Global Medical Data Donation Project) to start-up dostarczający duże, wysokiej jakości zbiory danych, zapewniając naukowcom materiały, które mogą wykorzystywać we własnych badaniach i testach. Dzięki temu postępy ich prac są poparte bardziej konkretnymi dowodami, co przekłada się na szybsze diagnozy, skuteczniejsze terapie i w efekcie lepsze wyniki dla pacjentów.
– Jako przewodnicząca „Global Medical Data Donation Project” jestem zaszczycona, że znalazłam się w gronie Bohaterów Postępu. W Data Lake wierzymy, że poprzez „altruizm danych” możemy wspierać rozwój medycyny, z jednoczesnym poszanowaniem prawa pacjentów do prywatności. Cyberbezpieczeństwo to kluczowy element naszego systemu, a uznanie przez firmę ESET to dla nas wielki zaszczyt – komentuje Ligia Kornowska z Data Lake.
Polska laureatka Heroes of Progress jest wymieniana wśród „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej służbie zdrowia” w zestawieniu Pulsu Medycyny. Znalazła się również na liście „25 do 25 lat” magazynu Forbes.
Heroes of Progress firmy ESET ma na celu przybliżenie społeczności międzynarodowej wyjątkowych sposobów wykorzystania technologii.
– Dzisiaj ludzie mogą żyć lepiej niż wczoraj i możemy osiągnąć ten efekt dzięki technologii. Misją ESET jest ochrona postępu, który umożliwiają innowacyjne technologie. Rozumiemy to jako rozwijanie sposobów pomagania ludziom poprzez rozwiązania zapewniające na przykład lepsze wykształcenie czy zdrowsze i dłuższe życie. Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować wyjątkowych laureatów naszego konkursu – mówi Ignacio Sbampato, dyrektor ds. biznesowych ESET.
Proces rekrutacyjny wymagał od kandydatów podania szczegółów dotyczących technologii, którą wymyślili, zaadoptowali lub udoskonalili, w tym informacji o tym, w jaki sposób rozwinęła się ona we wskazanych branżach lub jaki miała wpływ na życie ludzi. Grono ekspertów kierowane przez Ignacio Sbampato, przeanalizowało ponad 50 wniosków, które znalazły się na krótkiej liście. Ostatecznie dziewięciu osobom przyznano tytuł Bohaterów Postępu 2022 roku.
– Jakość wszystkich zgłoszeń była niesamowita, co oznacza, że nasi Bohaterowie Postępu są naprawdę najlepsi z najlepszych na świecie. To osoby, które wywarły rzeczywisty wpływ na rozwój świata i w oparciu o nowoczesne technologie rozwijają przemysł, społeczności i społeczeństwo – komentuje Ignacio Sbampato. – Myślimy o dalszym rozwoju programu. Chcemy zmotywować także młodsze osoby do zaangażowania się w inicjatywę ESET. Z ich pomocą i wkładzie w rozwój rozwiązań technologicznych możliwe jest tworzenie silniejszych więzów społecznych i uczynienie świata lepszym miejscem do życia – podsumowuje Ignacio Sbampato.
Lista pozostałych laureatów ESET Heroes of Progress 2022:
- Ken Fujiwara z Japonii. Współzałożyciel UMITRON, firmy której misją jest zrównoważony rozwój akwakultur.
- Ruth Hershler i Cecil Hershler z Kanady. Małżeństwo, które w ramach NGO Education without Borders wspiera dzieci w Republice Południowej Afryki. Para wykorzystała i dalej ulepszyła istniejący program „Szkoła w pudełku”, który zapewnia uczniom z gospodarstw domowych o niższych dochodach technologię, której potrzebują, aby zmienić swoją przyszłość, dając im dostęp do większej liczby możliwości.
- Giuseppe Mastroviti z Włoch. Firma Mastroviti opracowała metodę dostarczania energii do pojazdów elektrycznych za pomocą systemu technologii ładowania indukcyjnego zainstalowanego wzdłuż drogi.
- Dr Michaela Musilova ze Słowacji. Astrobiolog i dyrektor stacji badań kosmicznych HI-SEAS, prowadząca badania przestrzeni kosmicznej, we współpracy z wieloma międzynarodowymi organizacjami.
- Junto Ohki z Japonii. Jego firma opracowała usługę interpretacji czatu wideo (VRI), dzięki której osoby niesłyszące mogą korzystać z tabletu, smartfona lub komputera.
- Bass Salah z Australii. Twórca rozwiązań w chmurze, a także inicjator pozyskiwania niewykorzystanych budynków i budowania w nich infrastruktury centrów danych.
- Gino Tubaro z Argentyny. Jest innowatorem specjalizującym się w tworzeniu protez kończyn za pomocą drukarek 3D, które są dystrybuowane bezpłatnie za pośrednictwem jego organizacji Atomic Lab do ponad 40 krajów i szkół.