Polska od kilku lat starała się o uzyskanie prawa do organizacji światowego Szczytu Cyfrowego ONZ. Organizacja tego wydarzenia w naszym kraju to wyraz docenienia naszych działań w zakresie cyfryzacji – powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa na temat organizacji Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 oraz udziału w nim młodzieży z Polski i świata.
Wzięli w niej udział Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 oraz Piotr Mazurek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej.
Szczególne wydarzenie
– Młodzież jest niewątpliwie związana z technologią, zarówno w wymiarze społecznym, gospodarczym, jak i klimatycznym. Dzięki takim inicjatywom jak IGF, młodzi ludzie mają możliwość udziału w globalnych debatach z interesującymi gośćmi na tematy ważne dla przyszłości młodego pokolenia – mówił minister Piotr Mazurek.
Od 6 do 10 grudnia – czyli za dokładnie 32 dni – w Katowicach odbędzie się światowy Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021. Polska stanie się wtedy stolicą światowej dyskusji o przyszłości internetu.
Zapraszamy nie tylko do uczestnictwa w tym wydarzeniu, ale również w ponad 300 (!) innych aktywnościach przewidzianych na cały czas Szczytu Cyfrowego! Zajrzyjcie też na sesje wysokiego szczebla z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych, a także sesję parlamentarną. Tu również będzie wyjątkowa, niepowtarzalna okazja zadać pytanie, zabrać głos.
Spodziewamy się, że do katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego przyjedzie kilka tysięcy gości z całego świata, ministrowie cyfryzacji z różnych zakątków świata, przedstawiciele biznesu z różnych kontynentów, działacze organizacji pozarządowych i środowiska naukowego. Całe międzynarodowe środowisko internetowe w grudniu spotka się w jednym miejscu – w Polsce.
Wyjątkowa okazja
Szczyt Cyfrowy ONZ w Polsce przypada na wyjątkowy czas. Będzie to pierwsza okazja – po wybuchu pandemii koronawirusa – do dyskusji w takim gronie o przyszłości internetu i jego roli w życiu obywateli.
– Fakt organizowania przez Polskę tak prestiżowego wydarzenia to także odzwierciedlenie konsekwentnej drogi polskiego rządu ku wolnemu, niepodzielnemu i wspólnemu internetowi – dodał Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021.
Program IGF 2021
Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 będzie miejscem debaty m.in. o przyszłości platform internetowych. Hasło tegorocznej edycji konferencji to Internet United, czyli wolny, niepodzielny, otwarty internet. W Katowicach będą omawiane globalne tematy i najlepsze praktyki związane z przestrzenią cyfrową.
Znamy już program fazy głównej Szczytu Cyfrowego (7-10 grudnia) oraz tzw. „dnia zero” (6 grudnia). Łącznie to ponad 300 różnych aktywności, a wśród nich warsztaty, otwarte fora dyskusyjne, sesje grupowe i sesje networkingowe. To także sesje wysokiego szczebla z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych, a także sesja parlamentarna.
Stawiamy na młodych
Jednym z wydarzeń towarzyszących IGF 2021 będzie Młodzieżowy Szczyt IGF (Youth IGF Summit).
– To, czym tegoroczny IGF różnić się będzie od poprzednich edycji, to zaangażowanie w dyskusje i podejmowanie decyzji młodych użytkowników internetu. W Katowicach znajdziemy miejsce i czas na to, by ich wysłuchać – podkreślił pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek. – Chcemy, aby Szczyt Cyfrowy był ważnym wydarzeniem dla młodych ludzi, którzy w znacznej mierze tworzą globalne środowisko internetowe – dodał.
Jeden sukces już za nami. W trakcie przygotowań do Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 przeprowadziliśmy wspólnie z ministrem Piotrem Mazurkiem konferencję „Etyka w technologii” – wydarzenie online adresowane do młodzieży. W wydarzeniu wzięło udział 8500 osób! Mamy nadzieję na podobny sukces również podczas Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF w Katowicach.
W tegorocznych Szczycie Młodzieży IGF 2021 wezmą także udział przedstawiciele wysokiego szczebla m.in. z Polski i ONZ – to będzie świetna okazja, żeby zadać pytanie i podzielić się spostrzeżeniami, uwagami i wizją wspólnego internetu.
Młodzieżowy Szczyt IGF to niejedyna możliwość dla młodych osób do wypowiedzenia się na temat spraw związanych z przyszłością internetu. Właśnie 6 grudnia, w ramach tzw. ścieżki młodzieżowej na agendzie mamy kilkanaście paneli, debat, spotkań na różne i ciekawe tematy cyfrowe. To m.in. cyfrowa edukacja, zmiany klimatyczne i rola cyfryzacji, cyberbezpieczeństwo i prywatność w sieci.
Zapraszamy młodzież do bezpłatnego uczestnictwa. Rejestracja trwa do 1 grudnia.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu zarówno w formie stacjonarnej, ale także online.
Wydarzenie dla każdego
Wstęp na 16. Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 jest bezpłatny. Każdy może wziąć w nim udział, zadać pytanie i zabrać głos w dyskusji. Wystarczy się zarejestrować.
Na Szczyt Cyfrowy zapraszamy także przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego, naukowego, polskich firm IT, start-upów, dziennikarzy i wszystkich, których interesują zagadnienia dotyczące nowych technologii.