piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Polska firma pokazuje, jak można wykorzystać e-papier

    Zobacz również

    Wyświetlacze e-papierowe, kojarzące się głównie z czytnikami e-booków, stosowane są w rozmaitych urządzeniach – od opasek fitness po urządzenia przemysłowe. Firma Unisystem właśnie ruszyła z seryjną produkcją kompleksowego rozwiązania składającego się z wyświetlacza EPD (ang. Electronic Paper Display), kontrolera i obudowy. Poprzednia wersja rozwiązania Unisystemu jest już wykorzystywana m.in. na rozkładach jazdy na przystankach autobusowych w Polsce,

    - Reklama -

    a także w kioskach informacyjnych na portugalskich plażach.

    Gdański Unisystem specjalizuje się w dostarczaniu wyświetlaczy, paneli dotykowych, komputerów przemysłowych oraz produkcji i montażu modułów i urządzeń według specyfikacji klienta. Dzięki najnowszemu produktowi, firma rozwiązała największy problem dotyczący implementacji wyświetlaczy e-papierowych – trudności montażowe.

    W 2018 roku powstały pierwsze prototypy. Zainteresowanie wyświetlaczami e-papierowymi stale rośnie, ale były one dotąd dość trudne w samodzielnym montażu – szczególnie w przypadku wyświetlaczy o dużych rozmiarach. Dlatego też opracowaliśmy wersję open frame w wersjach 13.3 cala i 31.2 cala. Jest to kompletne rozwiązanie, które składa się z wyświetlacza e-papierowego od E Ink, kontrolera i obudowy. Jego montaż jest prosty, co znacznie rozszerza zakres możliwości wykorzystania produktu – mówi Kamil Kozłowski, Wiceprezes Unisystem. Obecnie firma pracuje nad możliwością wykorzystania rozwiązania w aplikacjach outdoorowych, w przypadku których kluczowym problemem jest ograniczony zakres temperatur pracy wyświetlacza. W fazie testów znajdują się moduły wyposażone w grzałki, które umożliwiałyby szersze zastosowanie wyświetlaczy e-papierowych.

    Unisystem jest partnerem biznesowym i technologicznym E Ink – największego na świecie producenta wyświetlaczy e-papierowych. Poprzez rozszerzenie zespołu specjalistów, a także przebudowę i powiększenie tzw. cleanroomu, gdzie m.in. montowane są moduły, firma znacząco zwiększyła zdolność produkcyjną. – Szacujemy, że rozpoczęcie seryjnej produkcji modułu pozwoli zwiększyć wartość sprzedaży e-papieru do nawet 20 proc. całościowego obrotu firmy w perspektywie najbliższych trzech lat – zapowiada Kamil Kozłowski, Wiceprezes Unisystem. W ciągu dwóch ostatnich lat Unisystem sprzedał blisko dwa tysiące wyświetlaczy e-papierowych. Mimo że 2020 jeszcze się nie skończył, już w tym momencie firma dostarczyła do klientów blisko trzy razy więcej ekranów EPD niż przed rokiem.

    Nie tylko e-booki

    E-papier znajduje zastosowanie w wielu urządzeniach. Wyświetlacze EPD mogą mieć kilka centymetrów obszaru aktywnego – i takie znajdziemy np. w smart watchach, etykietach czy cenach elektronicznych. Kilku, a nawet kilkudziesięciocalowe są wykorzystywane w większych urządzeniach – np. w stacjach pogody, interaktywnych tablicach informacyjnych, a także nośnikach reklamowych czy w rozkładach jazdy. Wyświetlacze mogą być też elementem architektury, jako elementy dekoracyjne.

    Najpopularniejsze są wersje dwukolorowe, ale istnieją również wyświetlacze z szerszą gamą kolorów. Zwykle są oparte na filtrach RGB, więc kolory nie są mocno nasycone. – W tym momencie oferujemy wyposażone w kontrolery i obudowy open frame ekrany dwu i trzykolorowe z dodatkowym kolorem czerwonym. Budowa tych ostatnich jest oparta na trzypigmentowym systemie mikrokapsułek. Dzięki temu kolory są nasycone i wyraźne. Dostarczamy również wyświetlacze o pełnej gamie kolorów – komentuje Sławomir Szweda – Prezes Unisystemu.

    Wyświetlacze e-papierowe nie służą jedynie do wyświetlania statycznych obrazów. Można na nich wyświetlać również proste czarno-białe animacje graficzne. EPD cechuje też wysoka czytelność w słońcu, w zasadzie niezależna od kąta obserwacji.

    E-papier bardziej eko

    To, co przemawia za e-papierem, to jego energooszczędność – prąd potrzebny jest wyłącznie w trakcie odświeżania lub zmiany treści na wyświetlaczu. Po włączeniu, obraz przez cały czas jest widoczny, mimo że wyświetlacz nie pobiera energii. Pod tym względem wyświetlacze e-papierowe wypadają lepiej niż wyświetlacze LCD. Porównując dwa 32 calowe ekrany (LCD i EPD), które służą do wyświetlania informacji przez 16 godzin dziennie, można przyjąć, że wyświetlacz e-papierowy w ciągu roku zużyje ponad 111 razy mniej energii niż wyświetlacz LCD – odpowiednio 7,6 kWh i 846,8 kWh. Nawet jeśli założymy, że EPD jest aktualizowany co godzinę, a odświeżanie trwa sekundę, co zwykle nie jest konieczne.

    Wykorzystywanie wyświetlaczy e-papierowych przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na papier, a tym samym ogranicza wycinkę drzew i wytwarzany ślad węglowy produktu końcowego.

    Rynek rośnie w tempie dwucyfrowym

    Mordor Intelligence w 2019 roku wycenił rynek wyświetlaczy e-papierowych na 2,6 mld dolarów. Do 2025 roku ma on osiągnąć wartość 6 miliardów dolarów, przy średniorocznym tempie wzrostu (CAGR) w tym okresie na poziomie 15 proc.

    ŹródłoUnisystem
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...