niedziela, 30 marca, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Polska i Ukraina wzmacniają współpracę cyfrową

    Zobacz również

    Współpraca Polski i Ukrainy w obszarze cyfryzacji, głównie w zakresie cyberbezpieczeństwa, telekomunikacji oraz wsparcia technologicznego – to główne tematy rozmów podczas spotkania wiceministrów cyfryzacji Dariusza Standerskiego oraz Michała Gramatyki z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Bodnarem. Podkreślono, że Polska od początku konfliktu z Rosją aktywnie wspiera Ukrainę zarówno w sferze humanitarnej, jak i technologicznej, zapewniając niezbędne zasoby i infrastrukturę cyfrową.

    - Reklama -

    Spotkanie z ambasadorem Ukrainy
    Współpraca w zakresie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa jest kluczowa nie tylko dla Ukrainy, ale również dla stabilności całego regionu. Polska, angażując się w pomoc, wspiera także swoje własne bezpieczeństwo, dając przykład solidarności i współpracy międzynarodowej – powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

    Cyberbezpieczeństwo – kluczowy obszar współpracy
    Jednym z głównych tematów spotkania z ambasadorem Ukrainy było cyberbezpieczeństwo. Wiceministrowie przypomnieli o podpisanym w 2022 roku porozumieniu między Polską a Ukrainą w zakresie cyberbezpieczeństwa, które stanowi podstawę dalszej współpracy. Polska angażuje się również w działania międzynarodowe, m.in. poprzez Mechanizm Talliński (MT), wspierając Ukrainę w budowaniu zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa.

    Ministerstwo Cyfryzacji kontynuuje także realizację wspólnych projektów, takich jak Mobilne Centrum Przetwarzania Danych dla Ukraińskiej Służby Podatkowej, zapewniające bezpieczne przechowywanie danych administracyjnych Ukrainy.

    Zapewnienie łączności na terytorium Ukrainy
    W kontekście wsparcia Ukrainy w utrzymaniu łączności omówiono kontynuację finansowania terminali Starlink w 2025 r. Polska zobowiązała się do pokrywania opłat abonamentowych za terminale użyczone Ukrainie w latach 2022-2024 oraz do sfinansowania zakupu dodatkowych 5 000 terminali, które są obecnie dostarczane.

    Koordynacja transgraniczna pasma 700 MHz
    Rozmowy dotyczyły także kwestii transgranicznej koordynacji pasma 700 MHz, kluczowego dla wdrażania sieci 5G w Polsce. Zarówno strona Polska, jak i Ukraińska są zadowolone z dotychczasowych postępów i współpracy w zakresie przestrojenia ukraińskich stacji telewizyjnych pracujących na tym paśmie, co umożliwi pełne wykorzystanie zasobów częstotliwości w Polsce.

    Polska Prezydencja w UE
    W pierwszej połowie 2025 roku Polska sprawuje Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z jej kluczowych priorytetów jest wzmocnienie współpracy cyfrowej w Europie, w tym z krajami partnerskimi, takimi jak Ukraina.

    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Co się dzieje z Twoim starym telefonem, gdy oddasz go do recyklingu? T-Mobile działa w trosce o naturę

    Oddajesz stary telefon do recyklingu w T-Mobile i… co dalej?Wbrew pozorom to nie koniec jego historii – to dopiero...