Polski innowacyjny system zarządzania laboratoriami badawczymi ma szansę podbić rynki Austrii i Niemiec. Białostocka firma Solution4Labs, wdrażająca systemy LIMS (Laboratory Information Management System) otrzymała dofinansowanie o wartości 300 tys. złotych przeznaczone na internacjonalizację autorskiego oprogramowania. Środki pozyskane zostały w ramach programu realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Polska wschodnia ma coraz większe aspiracje głównie dzięki innowacyjnym firmom, takim jak białostocka spółka Solution4Labs wchodząca w skład grupy kapitałowej TenderHut. Nie dziwi zatem fakt, że oprócz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań firma również sprawnie pozyskuje środki unijne, zmieniając wizerunek regionu kojarzonego do tej pory jako Polska „B”. Dziś coraz częściej mówi się o białostockiej Dolinie Krzemowej, która poprzez prężnie rozwijające się firmy ma szansę podbić zagraniczne rynki. Finansowanie pozyskane przez Solution4Labs w ramach „działania 1.2. – Internacjonalizacja MŚP Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020” pozwoli firmie zaistnieć ze swoim rozwiązaniem na rynku austriackim i niemieckim.
Polski RoboLab
– Nasz RoboLab to oprogramowanie pozwalające na bardziej efektywne wykorzystanie urządzeń w laboratoriach wykonujących badania dużej liczby próbek w ciągu całej doby. RoboLab pozwala na wprowadzenie automatyzacji i robotyzacji prac w laboratorium. Chodzi tu o system robotyzacji prac badawczych powiązanych z systemem LIMS. Naszym systemem będą też zainteresowane laboratoria, które mają duże obciążenia badawcze i muszą wykonywać badania 24 godziny na dobę – tyle mają próbek do przebadania, np. próbek krwi. – mówi Waldemar Birk – prezes spółki Solution4Labs, innowacyjnej firmy wdrażającej rozwiązania typu LIMS. – Użycie robotów, które integrują prace różnych urządzeń badawczych zmniejsza koszty i usprawnia pracę laborantów. Dzisiaj, w laboratoriach wprowadza się roboty, które mogą wykonać pracę za człowieka. Wystarczy przygotować materiał do testowania w sposób znany robotowi, aby mógł pobrać próbki z „magazynu” np. z biobanku, przemieścić między urządzeniami badawczymi i w końcu umieścić w odpowiednim miejscu lub poddać utylizacji. W ten sposób można też uniknąć pracy człowieka z niebezpiecznymi wirusami lub na zmianie drugiej czy trzeciej – dodaje Birk.
Zagraniczna promocja
Łącznie na działania związane z prezentacją rozwiązania firma wyda ponad 500 tys. złotych, w tym prawie 300 tys. stanowią środki unijne. Pieniądze wykorzystane zostaną na udział spółki w prestiżowych targach Analytica 2018 w Monachium, podczas których zaprezentowany zostanie
ich autorski system LIMS. – Udział w targach jest dla nas szansą na pokazanie polskiej myśli informatycznej. Nasze rozwiązanie będzie prezentowane w otoczeniu największych na świecie dostawców systemów do zarządzania laboratoriami, z czego jesteśmy dumni – mówi Waldemar Birk. W ramach dofinansowania firma weźmie udział w czterech misjach gospodarczych do Austrii i Niemiec. – Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu nasze rozwiązanie ma szanse zainteresować niemieckie i austriackie jednostki badawcze – zauważa Waldemar Birk.
Międzynarodowe partnerstwa i certyfikaty
Wiarygodność to kluczowy element w rozmowach na temat wdrożenia tego typu systemów w laboratorium. A za wiarygodnością przemawiają zrealizowane projekty. Tu polski dostawca może podać przykład współpracy ze spółką SoftwareHut należącą do tej samej grupy kapitałowej TenderHut S.A. oraz czołowym na świecie dostawcą sprzętu laboratoryjnego i oprogramowania LIMS – firmą Thermo Fisher Scientific. Wspólnie przygotowują do wdrożenia zintegrowane oprogramowanie do zarządzania laboratoriami w 640 laboratoriach w 100 krajach. Jest to największy projekt laboratoryjny na świecie.
Solution4Labs jest technologicznym partnerem Thermo Fisher Scientific i oferuje jego informatyczne produkty na rynku polskim i za granicą w ramach swojego Centrum Kompetencyjnego, które specjalizuje się w rozwoju, adaptacji, konfiguracji oraz wdrożeniu i integracji systemów klasy LIMS w laboratoriach większości branż przemysłowych, badawczych i naukowych.
Aby wzmocnić na arenie międzynarodowej wiarygodność polskiego rozwiązania, Solution4Labs w ramach unijnego projektu zakupi również usługę doradczą dotyczącą certyfikacji ISO spółki, co umożliwi spółce start w międzynarodowych przetargach dotyczących dostarczania systemów LIMS. Ponadto firma wykorzysta dofinansowanie na zakup usług dotyczących wyszukiwania, selekcji i nawiązywania kontaktów z partnerami zagranicznymi oraz pozyskanie informacji o bieżących przetargach w Niemczech i Austrii.
Mocna grupa technologiczna
Solution4Labs jest jedną z czterech spółek zależnych technologicznej grupy kapitałowej TenderHut, która w rankingu Computerworld TOP 200 zajęła 20. miejsce w kategorii: Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora edukacyjnego i naukowo-badawczego w 2016 roku. Grupa TenderHut w ostatnim czasie ze środków unijnych pozyskała również prawie 800 tys. zł, które zostaną wydane na przygotowanie spółki do giełdowego debiutu w pierwszym kwartale 2019 roku.