W urządzeniach naszych klientów działa już ponad 100 tys. aktywnych, wirtualnych kart eSIM. Pracują w smartfonach, zegarkach, tabletach i laptopach. W sprzedaży mieliśmy lub mamy ponad 40 modeli różnych urządzeń z funkcją eSIM. Nadal jednak producenci smartfonów wypuszczają z funkcją eSIM głównie flagowce. Brakuje telefonów ze średniej półki i budżetowych, co spowalnia upowszechnienie tego wygodnego i w pełni cyfrowego standardu karty.
iPhone, Samsungi i Orange Flex
W Orange karty eSIM są dostępne na dwa sposoby jako: karta główna, czyli eSIM działa na jednym urządzeniu i z jednym numerem oraz „Ekstra karta eSIM” – oferująca kolejne karty z tym samym numerem telefonu, działające równolegle na kilku urządzeniach. Liczba aktywnych kart rozkłada się mniej więcej po połowie między karty główne i „Ekstra karty eSIM”.
Spośród urządzeń, na które pobieracie karty główne eSIM, najliczniejszą grupę stanowią iPhone’y. Jeśli ktoś chce korzystać z dwóch numerów telefonu na jednym iPhone (funkcja Dual SIM), to jeden z tych numerów jest na zwykłej, fizycznej karcie SIM, a drugi musi być na eSIM. Inne modele smartfonów zwykle mają 2 kieszenie na karty + jako alternatywę funkcję eSIM, co w praktyce przekłada się na rzadsze wykorzystanie kart wirtualnych. Drugą po iPhone`ach najliczniejszą grupą urządzeń są smartfony Samsunga.
eSIM lepszy dla środowiska
Jeśli chodzi o „Ekstra karty eSIM”, najczęściej są pobierane na zegarki i tablety. Wśród tych pierwszych królują modele Apple Watch, a po nich zegarki Samsunga. Orange poprawił proces aktywacji „Ekstra kart eSIM” na Apple Watch, która powinna już przebiegać gładko, jedynie z podaniem loginu i hasła do Mój Orange.
Na koniec warto zwrócić uwagę, że karty eSIM mają niższy ślad węglowy niż fizyczne odpowiedniki, nie wymagają dostawy kurierem i nie powstają przy nich plastikowe i papierowe odpady opakowaniowe.