Ponad 200 tysięcy osób z pokolenia 50+ wprowadzonych w cyfrowy świat – to efekt pracy Latarników Polski Cyfrowej – wolontariuszy programu Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS), realizowanego w ramach Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu. Latarnicy Polski Cyfrowej to projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, którego celem jest przekonanie osób wykluczonych cyfrowo do wykorzystania komputera
i Internetu w codziennym życiu. Jest to największa tego typu inicjatywa w Unii Europejskiej. Jej ambasadorami są m.in.: Magdalena Gaj – prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, europosłowie prof. Danuta Hübner i dr Michał Boni, dr Włodzimierz Cimoszewicz – Senator RP, prof. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk i Jerzy Koźmiński – prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Zadaniem Latarników Polski Cyfrowej jest zachęcanie dorosłych Polaków do aktywnego wykorzystywania narzędzi i zasobów cyfrowych – przede wszystkim Internetu dla zwiększenia niezależności i poprawy jakości swojego życia. Podczas zajęć z Latarnikami osoby z pokolenia 50+ zdobywają umiejętności m.in. łatwego i bezpłatnego nawiązywania nowych znajomości, kontaktowania się z rodziną, korzystania z zasobów kultury i rozrywki online, organizowania podróży, zakupów w Internecie, uczenia się, czy też rozwijania swoich zainteresowań i pasji.
Na połowę września zaplanowano trzeci już Zjazd Latarników Polski Cyfrowej. Podczas spotkania omówione zostaną działania na najbliższy rok i możliwości podnoszenia kompetencji trenerskich. Będzie to także okazja do debaty o obywatelskim zaangażowaniu się Latarników w działania na rzecz lokalnych społeczności oraz dyskusji z samorządami, wspomagającymi pracę Latarników.