Według badania przeprowadzonego przez B2B International we współpracy z Kaspersky Lab w lipcu 2012, firmy już teraz uznają cyberzagrożenia za jeden z najpoważniejszych problemów w biznesie. Ale czy są gotowe bronić się przed takimi zagrożeniami? W aż 41% przypadków odpowiedź brzmi “nie”: firmowa infrastruktura IT nie posiada niezbędnej ochrony pozwalającej odeprzeć nowoczesne ataki… Sytuacja nie wygląda lepiej w przypadku zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.
48% firm jest niewystarczająco chronionych przed kradzieżą własności intelektualnej. 51% badanych ekspertów IT jest przekonanych, że ich infrastruktura ochrony systemu będzie bezradna wobec poważnej próby szpiegostwa przemysłowego.
Istotnym czynnikiem w walce ze współczesnym szkodliwym oprogramowaniem oraz potencjalnymi konsekwencjami jego działania jest świadomość pracowników. Jednak również w tej kwestii sytuacja nie przedstawia się lepiej: 31% badanych specjalistów nie ma wystarczającej wiedzy o współczesnych trojanach ani o sposobach przeprowadzania ukierunkowanych ataków na firmy. Tylko 27% przedstawicieli firm słyszało o pierwszym przykładzie współczesnej cyberbroni – oprogramowaniu Stuxnet. Jeszcze mniej respondentów (13%) wiedziało o trojanie Duqu, którego celem jest zbieranie konkretnych poufnych informacji.
Wiedza ekspertów IT na temat współczesnych zagrożeń jest równie istotna, co szkolenie pracowników w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa komputerowego. Wprowadzanie systematycznych polityk bezpieczeństwa oraz egzekwowanie ich stosowania pomaga chronić przedsiębiorstwa przed nierozważnymi działaniami pracowników.