Polski rynek jest zalewany produktami oświetleniowymi złej jakości nieznanego pochodzenia. Liczba lamp LED, które nie spełniają norm stale rośnie. Badania EMC lamp LED wskazują, że aż 63 proc. wyrobów oferowanych w Polsce nie spełnia podstawowych kryteriów. To realne zagrożenie dla polskich konsumentów. Największe zastrzeżenia budzą niezgodne z opisem producenta parametry techniczne lamp LED. Błędy dotyczą najczęściej źle oznaczonych wartości związanych z pobraniem prądu i
strumienia świetlnego na opakowaniu, które – jak wynika z badań UOKiK – są nawet o ok. 20-30 proc. mniejsze od wartości deklarowanych przez producenta.
Błędy i nieścisłości pojawiły się także w tzw. deklaracji zgodności, która potwierdza spełnianie przez produkt określonych prawem UE wymagań technicznych. Około 85 proc. przebadanych produktów, które pochodziły z tzw. krajów trzecich podaje niezgodne z prawdą dane – często pomijając obowiązek informowania o zagrożeniach związanych z fotobiologią.
– Największym problem aktualnej oferty rynkowej lamp LED jest ich często nieznane pochodzenie i niska jakość. Są źle oznaczone, nie spełniają podstawowych wymagań i stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Niestosowanie się do norm bezpieczeństwa fotobiologicznego często naraża konsumentów na negatywny wpływ światła niebieskiego, a czasami także podczerwonego i ultrafioletowego – wyjaśnia Grzegorz Kurzydłowski, CEO Co-Unity, która wprowadziła na polski rynek zdrowe i bezpiecznie LEDy japońskiej marki Toshiba.
– Nieprawidłowa konstrukcja diody odpowiada również za tzw. efekt migotania – niezwykle męczący dla naszych oczu i szczególnie groźny dla osób cierpiących na epilepsję. LEDy niewiadomego pochodzenia to również brak jakiejkolwiek gwarancji. W razie awarii konsument jest zdany na siebie i często zmuszony do zakupu zupełnie nowego produktu – dodaje.
By nie paść ofiarą nieuczciwego producenta warto kupować świadomie. Szeroka oferta lamp LED dostępnych na polskim rynku może stanowić pewną trudność. Dlatego zakup źródeł światła wyprodukowanych w tej technologii wymaga kompleksowego przygotowania i zmiany podejścia do kryteriów, które kierują wyborem konsumenta.
Dobrej jakości źródła LED:
- nie migają – są bezpieczne dla oczu,
- generują minimalną ilość światła niebieskiego,
- nie emitują światła UV i IR,
- posiadają gwarancję producenta,
- działają do 60 tys. godzin bez konserwacji,
- zużywają do 86 proc. mniej energii niż żarówki,
- są odporne na wstrząsy i wibracje,
- mogą zmniejszyć emisję CO2 o 80 proc. w porównaniu do lamp żarowych,
- emitują 100 proc. mocy światła od razu po włączeniu.
– Główną przyczyną złych wyborów oświetlenia jest przyzwyczajenie do wartości, które ugruntowane zostały w naszej świadomości przez żarówki. Wciąż szukamy oznaczenia mocy (W), podczas gdy podstawowym kryterium wyboru lampy LED jest ilość emitowanego światła, którą wyraża się w lumenach (lm). Właśnie na ten czynnik konsument powinien zwrócić szczególną uwagę – komentuje Grzegorz Kurzydłowski.
Aby zapewnić o wysokiej jakości opraw LED marki Toshiba producent przeprowadził niezależne badania, które potwierdziły jakość i niezawodność japońskich produktów. Z analizy wykonanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich wynika, że producent spełnia wszelkie wymogi związane z informowaniem konsumentów o parametrach technicznych swoich wyrobów. Jednocześnie specjaliści potwierdzili, że LEDy japońskiej marki są całkowicie bezpieczne i znacząco wyróżniają się na tle konkurencji.
– Jesteśmy gotowi zaoferować naszym klientom rozwiązanie, które nie tylko jest energooszczędne, ale i bezpieczne. Nasi klienci mogą być pewni, że informacje zawarte przez nas na opakowaniu są zgodne z rzeczywistością. Wierzymy, że te wyniki znacząco wpłyną na zaufanie do dobrej jakości LEDów. Tym bardziej, że oczekiwania Polaków względem produktów oświetleniowych rosną – komentuje Grzegorz Kurzydłowski, CEO CO-Unity.
SEP zbadało strumień świetlny, temperaturę barwową, współczynnik oddawania barw oraz podstawowe parametry elektryczne. Pomiary próbek LEDowych zamienników klasycznych żarówek o mocy 15W, 11W i 8,5W wykazały, że produkty marki Toshiba spełniają wszelkie normy. Ponadto badania potwierdziły niemal 100 proc. zgodność zawartych na opakowaniu informacji z tym, co oferuje dany produkt. Taki wynik plasuje markę Toshiba Lighting w ścisłej czołówce producentów oświetlenia LED.