Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w 2023 roku przez SW Research dla firmy Netatmo, jednego z liderów w dziedzinie smart home, pokazują, że aż 53% respondentów nadal ma obawy związane z bezpieczeństwem swojego mieszkania podczas wyjazdów. W zeszłym roku było to 51%. Dane wskazują, że tylko 30% Polaków decyduje się na montaż systemu alarmowego lub antywłamaniowego. Okres, w którym według Polaków mieszkanie jest najbardziej zagrożone to wakacje, na które wskazało aż 66,5% ankietowanych.
Zazwyczaj w tym czasie domownicy wybierają się na najdłuższe wyjazdy, co naturalnie skutkuje zwiększonym ryzykiem dla domu. Drugim z kolei okresem, w którym ankietowi odczuwają wzmożone obawy są Święta Bożego Narodzenia (6%). Na trzecim miejscu praktycznie ex aequo znajduje się długi weekend majowy oraz regularne weekendy (ok. 5,5%).
Co jest przyczyną obaw?
Badanie wykazało, że głównym źródłem niepokoju dla 76% respondentów jest ryzyko włamania. Według danych Eurostatu, Polska jest w czołówce europejskich krajów z wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz niską częstością przestępstw. Co nie zmienia faktu, że liczba przestępstw przeciwko mieniu od 2018 roku stale rośne, a w zeszłym roku wynosiła aż 429 908 zdarzeń. Stąd najczęstsze wskazanie przez respondentów włamania jako źródła niepokoju, nie jest dziwne. Na drugim miejscu pod względem obaw znajduje się ryzyko pożaru, które martwi 49% badanych. Możliwość wystąpienia usterki instalacji elektrycznej również wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa według 35% respondentów.
Jak Polacy dbają o bezpieczeństwo domu?
Mimo tak dużego poziomu obaw o mieszkanie, tylko 30% Polaków decyduje się na montaż systemu bezpieczeństwa. Jest to jednak o około 5% więcej niż w zeszłym roku. Ci, którzy zdecydowali się na taki krok, w większości (86%) uważają, że ich dom jest wystarczająco dobrze zabezpieczony.
– Polacy coraz częściej stawiają na urządzenia smart home z kategorii bezpieczeństwa, co widać również w wynikach badania. W prawie 60% systemów alarmowych i antywłamaniowych znajduje się co najmniej jedno inteligentne urządzenie. To nieco więcej niż u respondentów z 2022 roku. Urządzenia smart home zwiększają poczucie bezpieczeństwa domowników u 64% respondentów. Prawie połowa Polaków, niezależnie od tego czy posiada już jakiś system alarmowy czy nie, w przyszłości chce wyposażyć dom w nowe inteligentne urządzenia zapewniające bezpieczeństwo. To pokazuje rosnące zaufanie do smart home’u oraz jego praktycznych możliwości – komentuje Marie Tranchimand, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Netatmo
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce w lipcu 2023 roku przez firmę SW Research dla Netatmo, metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.