poniedziałek, 7 kwietnia, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Popularność rozwiązań chmurowych rośnie. Największe wyzwania? Budżet, zasoby i kompetencje

    Zobacz również

    Kwestie finansowe, brak wystarczających zasobów i obawy dotyczące prawidłowej integracji z już istniejącymi technologiami – to główne wyzwania, które wskazują organizacje w związku z transformacją chmurową. Fakt ten jest wynikiem poprzednich doświadczeń – bezproblemową migrację do chmury ma za sobą zaledwie 28 proc. firm. Co czwarty lider przyznaje, że próby transformacji zakończyły się porażką ze względu na brak kompatybilności ze starszymi rozwiązaniami. Tyle samo osób wskazuje jako przyczynę niepowodzenia niedobór umiejętności i zasobów. O tym, jak radzić sobie z wyzwaniami związanymi z technologiami chmurowymi, opowiadają eksperci Linux Polska.

    - Reklama -

    Budżet główną przeszkodą na drodze do transformacji chmurowej

    Według raportu The transformational impact of cloud z 2024 roku 44 proc. liderów uważa kwestie finansowe za główną barierę na drodze do transformacji chmurowej. Jednak budżet nie jest jedynym problemem organizacji – często wskazywanymi aspektami są również brak odpowiednich zasobów w firmie (41 proc. odpowiedzi) oraz niedobór kompetencji, który skutkuje obawą o nieprawidłową integrację chmury z już istniejącymi w organizacji technologiami (35 proc.). Jak podkreśla Dariusz Świąder, Prezes Linux Polska, to właśnie jest główna przyczyna błędów podczas transformacji chmurowej.

    Brak kompatybilności usług i aplikacji ze specyfiką poszczególnych rozwiązań chmurowych to problem, który faktycznie występuje często. Skutki błędów na tym etapie są poważne – zasoby IT przestają być wydajne i stabilne, co skutkuje zakłóceniami w działaniu. Aby tego uniknąć, konieczne jest dostosowanie architektury usług IT do środowiska chmury oraz zaprojektowanie optymalnej architektury chmury. To w zasadzie dopiero początek działań – później przychodzi czas na migrację i testy powdrożeniowe. Biorąc pod uwagę, że wielu liderów obawia się wydatków związanych z transformacją, w takim projekcie koniecznym jest uwzględnienie kwestii optymalizacji kosztów i identyfikacji możliwych oszczędności związanych z eksploatacją rozwiązań chmurowych – wyjaśnia Dariusz Świąder, Prezes Linux Polska.

    Rozwiązanie problemu? Kompleksowa strategia transformacji chmurowej

    Kamil Kwiatkowski, Senior Solution Architect w Linux Polska, wskazuje, że migracja zasobów do chmury wymaga stworzenia strategii, która musi uwzględniać potrzeby i specyfikę organizacji.

    Bez względu na to, czy mówimy o prostej migracji części zasobów firmy do chmury czy też transformacji chmurowej całej organizacji, niezbędne jest stworzenie sensownego planu działań. Powinien być on poprzedzony analizą potencjalnych korzyści, kosztów i ryzyka związanego z wdrożeniem nowych rozwiązań. Na tej podstawie jesteśmy w stanie ocenić, jakie technologie będą najbardziej odpowiednie, a także czy organizacja jest w ogóle gotowa na transformację chmurową – mówi Kamil Kwiatkowski, Linux Polska.

    Ekspert Linux Polska dodaje, że perspektywa transformacji chmurowej może wzbudzić opór, dlatego ważna jest współpraca między organizacją a wdrożeniowcami w zakresie promocji zmiany.

    Chodzi przede wszystkim o uświadomienie zespołom, managerom i innym osobom pracującym w firmie korzyści finansowych, organizacyjnych i biznesowych wynikających z transformacji chmurowej. Oprócz zwiększenia przychodów, są to m.in. zwiększenie innowacyjności, szybsze wytwarzanie nowych produktów czy obniżenie ryzyka operacyjnego. Osiągnięcie tych celów wymaga zdobycia nowych kompetencji, dlatego elementem przeprowadzonej transformacji chmurowej powinny być szkolenia i warsztaty dla pracowników organizacji – wyjaśnia Kamil Kwiatkowski, Linux Polska.

    Badania wskazują, że problem kompetencyjny dotyczy przede wszystkim małych i średnich organizacji – wyzwanie to zgłosiło 58 proc. liderów z firm zatrudniających 50-99 pracowników i 29 proc. ankietowanych z organizacji zatrudniających pow. 3 tys. pracowników.

    Problemy z zabezpieczaniem aplikacji natywnych w chmurze

    Osobną kategorią problemów związanych z transformacją chmurową jest kwestia bezpieczeństwa. W badaniu przeprowadzonym na potrzeby 2024 Cloud Native Security Report specjaliści zapytani o główne wyzwania dotyczące zabezpieczania aplikacji natywnych w chmurze wskazują na szereg wyzwań zewnętrznych i wewnętrznych. Do pierwszej grupy należą przede wszystkim nadążanie za pojawiającymi się zagrożeniami (44 proc. wskazań) oraz zgodność z przepisami i prywatność danych (35 proc.).

    Zdecydowanie dłuższa jest lista wyzwań wewnątrz organizacji. Możliwość zabezpieczenia aplikacji natywnych w chmurze jest ograniczana przez złożoność oprogramowania i infrastruktury (47 proc. odpowiedzi), ograniczenia czasowe (38 proc.) i integrację z istniejącymi procesami (32 proc)[5]. Specjaliści wskazują również ograniczenia finansowe i luki kompetencyjne w zakresie cyberbezpieczeństwa.

    Jak wyjaśnia Tomasz Dziedzic, Chief Technology Officer w Linux Polska, obawy te są naturalnym skutkiem perspektywy dużej zmiany, jaką jest transformacja chmurowa.

    Migracja do chmury wymaga od organizacji zmiany podejścia do procesów i narzędzi. Nic dziwnego, że kwestia ta rodzi wiele pytań, również tych dotyczących bezpieczeństwa. Przeprowadzając transformację chmurową w organizacji, bierzemy pod uwagę zgodność z licencjami i regulacjami prawnymi, bezpieczeństwo danych oraz ochronę przed zagrożeniami. Przygotowujemy projekte zarządzania tożsamością i wdrażamy narzędzia uwierzytelniania, co znacząco redukuje ryzyko. Ponadto przyjmujemy iteracyjny sposób pracy – dzielimy projekt na cykle i regularnie testujemy efektywność wdrażanych rozwiązań. Pozwala to na wczesną identyfikację szans i potencjalnych zagrożeń – dodaje Tomasz Dziedzic, Linux Polska.

    Unijny program „Droga ku cyfrowej dekadzie” zakłada, że do końca 2030 roku co najmniej 75 proc. przedsiębiorstw w UE powinno korzystać z chmury, sztucznej inteligencji lub dużych zbiorów danych. Według danych za 2023 rok usługi przetwarzania w chmurze zakupiło zaledwie 42,5 proc. organizacji – o 4 p.p. więcej niż w roku 2021[6]. Osiągnięcie celu będzie możliwe jedynie przy wsparciu firm w zakresie przezwyciężania wyzwań związanych z transformacją cyfrową. Dobra wiadomość jest taka, że pod względem tempa zmian unijnym liderem jest Polska, w której liczba przedsiębiorstw korzystających z usług przetwarzania w chmurze wzrosła niemal dwukrotnie na przestrzeni 2 lat (z 29 do 56 proc.).

    ŹródłoLinux Polska
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Zdominuj miasto na własnych zasadach z nowymi hulajnogami Acer

    Wiosna budzi miasto do życia, a Ty czujesz potrzebę ruchu i swobody? Acer ma dla Ciebie dwie nowe propozycje,...